31 maja 2017 roku uczniowie naszej szkoły - Piotr Bień i Michał Róg - uczestniczyli w sesji edukacyjnej „Ucieczki z KL Auschwitz”, która odbyłą się na terenie byłego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Sesja poświęcona była przede wszystkim brawurowej ucieczce z obozu 20.06.1942 r. Mieliśmy okazję wysłuchać relacji pana Kazimierza Piechockiego - uczestnika tamtych zdarzeń. Pan Kazimierz, pomimo 97 lat, chętnie opowiedział historię swojej ucieczki, która była o tyle niezwykła, że nikt z więźniów nie poniósł konsekwencji. Więźniowie uciekli w mundurach żołnierzy niemieckich, w ramach fikcyjnie stworzonego komanda. Hitlerowcy nie mogli nikogo ukarać, bo całe komando uciekło. Warte podkreślenia są słowa bohatera, że ucieczkę umożliwiła doskonała znajomość języka niemieckiego.
Kolejnym punktem sesji była historia kolejnego uciekiniera Augustyna Kowalczyka i jego pomnika dla mieszkańców miasta, którzy okazali wiele serca potrzebującym wsparcia. Jest nim oświęcimskie hospicjum, w którym zmarł również pan Kowalczyk.
Ostatnim punktem sesji, tym wyczekiwanym szczególnie przez uczniów, było wręczenie nagród za udział w projekcie edukacyjnym. Nagrody rzeczowe – słuchawki bezprzewodowe oraz dyplomy wyróżnienia – otrzymali: Olga Meyer 6a, Roma Boba Ia, Alicja Łatak Ia, Zuzanna Strączek Ia, Piotr Bień IIa i Agata Szyzdek IIb.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, pozostałych zachęcamy do udziału w kolejnych projektach i konkursach.

Anna Konik-Leszczyńska