MIKOŁAJKI - w większej części Europy, w tym w Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Biskup Mikołaj od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się z potrzebującymi swoim znacznym majątkiem. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj zmarł 6 grudnia (między rokiem 345 a 352). Jest patronem: bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy. W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, worek prezentów.

Obecnie znany nam Święty Mikołaj zastąpił w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek biskupa. Wedle różnych legend i bajek zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny i rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.
Rankiem 6 XII dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty ukryte na parapecie, pod poduszką, w buciku, w skarpecie itp
.

Zachęcamy do zapoznania się z tradycjami mikołajkowymi w Europie i na świecie oraz z historią św. Mikołaja na stronie Szkolnego Klubu Europejskiego w zakładce Wydarzenia --> Materiały o Unii Europejskiej --> Ciekawostki o św. Mikołaju i Tradycje mikołajkowe.