3 maja 2013 roku obchodziliśmy 222. rocznicę uchwalenie pierwszej w Europie nowożytnej konstytucji.
Z tej okazji odbyły się uroczystości w centrum Katowic z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, Policji i  łużb mundurowych. Brali w nich udział również uczniowie Naszej szkoły - Poczet Sztandarowy Gimnazjum Integracyjnego nr 36 im. Roberta Oszka. Dla nas był to szczególny dzień, gdyż upamiętnialiśmy także wybuch III powstania sląskiego (w nocy z 2 na 3 maja 1921r.), w którym walczył Nasz Patron. Uczestnicy uroczystości wzięli udział we Mszy Świętej, przemarszu na plac Sejmu Śląskiego i apelu poległych. Wydarzenie uświetniły występy orkiestry i chóru, pokazy oraz defilada.
W Naszej szkole uroczystości rocznicowe uświetniła akademia przygotowana 8 maja przez uczniów klas szóstych i szkolny chór. W tym dniu gimnazjaliści złożyli też wiązankę na skwerze im. Roberta Oszka.
Zdjęcia z tych wydarzeń można zobaczyć w szkolnej Galerii.