W kwietniu 2013 roku uczniowie naszej szkoły -Weronika Sieńko, Anna Kowalczyk, Mateusz Kuś, Dawid Siczyński, Oliwia Tyrtania oraz Karolina Smołka postanowili wziąć udział w ogólnopolskim projekcie” Korba”, któremu patronuje Fundacja Rozwoju Społecznego ”DEMOS”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Rozwoju Regionalnego.”Korba” skierowana jest do ambitnej i przedsiębiorczej młodzieży w wieku od 13 do 19 lat: z pasją, zapałem oraz głową pełną ciekawych, nietuzinkowych pomysłów. Nasza szkoła zgłosiła 3 projekty edukacyjne zatytułowane „Dzieci w Auschwitz” (Oliwia Tyrtania, Karolina Smołka), „Kobiety w Auschwitz” (Weronika Sieńsko, Anna Kowalczyk) „Podaruj dzieciom miłość” (Mateusz Kuś, Dawid Siczyński).

Rekrutacja do projektu została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie zadaniem uczniów było przedstawienie w sposób ciekawy i interesujący tematyki swojego projektu oraz przybliżenie organizatorom sposobu jego realizacji. Uczennice realizujące tematy związane z tematyką byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz–Birkenau wykazały się wiedzą wykraczającą poza podstawę programową oraz kreatywnością (udało im się dotrzeć do pracowników Muzeum Auschwitz-Birkenau zajmujących się problematyką dzieci i kobiet w Auschwitz). Wszystkie naszej projekty zostały zaakceptowane. W drugim etapie uczniowie zostali poproszeni o przygotowanie krótkiej prezentacji multimedialnej o realizowanym przez siebie projekcie.

Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania — wszyscy zostali zaproszeni do udziału w warsztatach „SEZAM”, które odbyły się w Krakowie 23 maja 2013 roku. Podczas warsztatów uczniowie kształcili swoje umiejętności liderskie oraz pogłębiali wiedzę na następujące tematy:

• Budowanie zespołu, zarządzanie zespołem
  • Komunikacja, asertywność, rozwiązywanie konfliktu
  • Kreatywność, bycie liderem.

Będąc na warsztatach, nasi gimnazjaliści nawiązali kontakty z rówieśnikami z innych szkół oraz przyłączyli się do „Strefy Korbowicza”. Oliwii Tyrtanii udało się zakwalifikować do bezpłatnego, siedmiodniowego „Liderskiego Objazdu”, do którego dostało się 80 osób z województw: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz małopolskiego.

Jesteśmy dumni z Oliwii, której serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.