I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM

Rok 2011 uchwałą Komisji Europejskiej został uznany za Europejski Rok Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej. Hasło promujące Europejski Rok Wolontariatu brzmi „Bądź wolontariuszem! Zmieniaj świat i siebie!”. Tradycyjnie też 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny.

Z tej okazji uczniowie klas pierwszych gimnazjum zorganizowali w naszej szkole „Tydzień wolontariatu” mający na celu zapoznanie społeczności szkolnej z tą szczytną ideą. Uczniowie przygotowali ciekawe plakaty mające zarówno informować, jak i zachęcać do podejmowania bezinteresownej pomocy, bo wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy. Działający już w szkole wolontariusze rozdawali ulotki i kółeczka – symbole wolontariatu, zachęcając do przyłączenia się do grupy pełnej pozytywnej energii uczniów, pracujących na rzecz ludzi i zwierząt potrzebujących wsparcia i pomocy.

Jeśli jednak ze względu na dużą ilość obowiązków w tej chwili nie możesz zostać aktywnym wolontariuszem, to może zechcesz chociaż pomagać za pomocą Internetu? Jedno Twoje kliknięcie niesie znaczącą pomoc. Proszę, wejdź na strony:

To  tylko kilka sekund Twojego czasu, a może tak wiele!

Opracowała: Oliwia Tyrtania, uczennica kl. Ic gimnazjum