Zespół Szkół Integracyjnych  nr 1 wziął udział
w  Kampanii Społecznej na rzecz ochrony dziecka krzywdzonego
„Dzieci mają głos – usłysz go”!

Projekt realizowany był  przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach we współpracy z następującymi  instytucjami i organizacjami działającymi na terenie Miasta Katowice: Urzędem Miasta, Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską, Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Archidiecezją, szkołami podstawowymi i gimnazjami, placówkami ochrony zdrowia, mediami, organizacjami pozarządowymi, Państwową Komunikacją Miejską w Katowicach i doradcą metodycznym ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej - mgr Marią Bernad.

Projekt skierowany był  do mieszkańców Katowic, a w szczególności:

• wychowanków Świetlic Specjalistycznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach;
  • rodziców wychowanków Świetlic Specjalistycznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach;
  • pedagogów i psychologów szkół podstawowych i gimnazjalnych  w Katowicach;
  • młodzieży ze szkół gimnazjalnych miasta Katowice;
  • pacjentów placówek opieki zdrowotnej, wiernych kościołów, klientów  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

W zakresie promowania profilaktyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie zostały przeprowadzone w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 - szkolenia  dla pedagogów i psychologów szkolnych, co umożliwiło wyłonienie grupy ekspertów popularyzujących wiedzę związaną z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie wśród młodzieży i dzieci. Projekt zakładał również stworzenie Szkoły liderów młodzieżowych, którą ukończyły dwie uczennice naszej szkoły:

- Agnieszka Dziendziel
- Aleksandra Mosur.

Uwieńczeniem projektu była konferencja podsumowująca realizacje działań podjętych w ramach projektu, która odbyła się w dniu 12.12.2013 r. w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach. Konferencję tę współprowadziła młodzież - uczennice trzech gimnazjów katowickich, w tym Agnieszka Dziendziel z naszego gimnazjum.

W ramach konferencji skierowano do rodziców APEL DZIECKA.

APEL DZIECKA

NIE psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
NIE bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
NIE bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
NIE rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
NIE zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
NIE chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
NIE wmawiaj mi, że błędy, które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
NIE przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.
NIE zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
NIE zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
NIE dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie stłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
NIE zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrażać myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
NIE sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
NIE bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
NIE odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
NIE wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
NIE rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.
NIE wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
NIE zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
NIE bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby nam się udało.
NIE bój się miłości. Nigdy.

tekst anonimowy, tłumaczenie Filipa Łobodzińskiego

Zobacz zakładkę "Dla rodzica" --> "Prawa dziecka".