W roku szkolnym 2011/2012 klub regionalny działający w naszej szkole rozszerzył swoją ofertę o wycieczki tematyczne realizowane w ramach Środowiskowego Programu „Dzieci Tysiąclecia-Integracja”. Uczniowie klasy 2b brali udział w inscenizacji bitwy z okresu II wojny światowej, w trakcie której mieli okazję zwiedzić schron graniczny, wypróbować sprzęt wojskowy i zwiedzili Mikołów. Odwiedzili także jedną z piękniejszych dzielnic Katowic – w zabudowie menchesterskiej – czyli Nikiszowiec. Zachwycili się odnowionymi kamienicami, z zaciekawieniem zwiedzili wystawę w Muzeum Historii Katowic: „U nos w doma na Nikiszu”, a także wystawę malarstwa w galerii założonej w nieczynnym szybie „Wilson”.

W ramach zajęć stacjonarnych, realizowanych w szkole, uczniowie zapoznani zostali między innymi z następującymi zagadnieniami:

• Dzień św. Walentego obchodzony był na Śląsku
  • Jak wyrychtować kreple – tworzymy przepisy kulinarne po śląsku
  • Rychtujemy hekele – zajęcia praktyczne
  • Tradycje wielkopostne na Śląsku
  • Tradycje związane z Marzanną, wykonanie Marzanny
  • Robimy goik
  • Koszyki wielkanocne- co robi hazok? Szukanie prezentu
  • Śmirgust w poniedziałek wielkanocny
  • Nazwy kwiatów po śląsku – przygotowanie wspólnego albumu
  • Komunijo po śląsku
  • Majówka
  • Graczyki – zapomniane zabawy.

Większość zagadnień realizowano w formie praktycznych zajęć rozwijających zdolności plastyczne i techniczne dzieci. Nie zapomniano także o ich talentach kulinarnych. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Na bieżąco kształcono zdolność posługiwania się gwarą.