1 kwietnia uczniowie III klas gimnazjum wyjechali do Oświęcimia do byłego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau.

Nasza młodzież odznaczała się niezwykłą dojrzałością, zachowując w miejscu pamięci powagę i ciszę, którą co jakiś czas przerywały jedynie pytania zadawane Panu Przewodnikowi. Ponadto Gimnazjaliści wykazali się dużą wiedzą na temat genezy obozu, jego roli w hitlerowskim procesie eksterminacji oraz warunków życia więźniów.

Do wyjazdu do Auschwitz naszych trzecioklasistów przygotowała grupa uczniów biorąca udział w międzynarodowym projekcie ,,Krokus”, która 31 marca w wykładzie ,,KL Auschwitz – hitlerowski obóz zagłady” przedstawiła wyniki swojej wielomiesięcznej pracy. Za swoją postawę i wiedzę nasi uczniowie zostali nagrodzeni przez pracownika Działu Naukowego dr Igora Bartosika książkami pt. ,,Ja z krematorium KL Auschwitz” będącymi wstrząsającym zapisem rozmów z Henrykiem Mandelbaumem – więźniem nr 181970, członkiem specjalnej drużyny roboczej – Sonderkommando. Podstawowym zadaniem ludzi wytypowanych do tego rodzaju pracy było grzebanie lub palenie ciał zamordowanych więźniów, sprzątanie pomieszczeń używanych jako komory gazowe, sortowanie kosztowności pozostałych po zamordowanych i inne czynności związane z masową zagładą Żydów. Książki zostały oddane do szkolnej biblioteki, aby każdy z uczniów miał możliwość zapoznania się z ich treścią.

Barbara Żmija