4 kwietnia Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 gościł przedstawicieli szkół z różnych krajów Europy w ramach wizyty studyjnej, realizowanej w projekcie "Włączanie wykluczonych". Podczas wizyty przyjmowaliśmy gości z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Litwy, Portugalii i Hiszpanii.

W ramach projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji „Uczenie się przez całe życie” goście zwiedzali szkoły i placówki, w których realizuje się kształcenie i opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w celu wymiany informacji i doświadczeń w tym zakresie. Projekt realizowany jest we współpracy z ROME Metis w Katowicach. Goście obejrzeli i wysłuchali prezentacji pani dyrektor Doroty Rembiasz-Gaborskiej na temat działań edukacyjnych podejmowanych w ZSI nr 1 w Katowicach. Następnie zwiedzili placówkę, wzięli aktywny udział w obserwacji zajęć w: klasach integracyjnych w szkole podstawowej i gimnazjum, w oddziale specjalnym, zajęciach rehabilitacji ruchowej, z pływania, w sali poznawania świata oraz w zajęciach adaptacyjnych realizowanych w ramach programu własnego "Najtrudniejszy pierwszy krok" prowadzonych przez mgr Ewelinę Darul oraz mgr Agnieszkę Łagódkę.

W trakcie spotkania odbyła się dyskusja na temat włączania uczniów niepełnosprawnych w życie społeczne szkoły z udziałem dyrektora, przedstawicieli rodziców i nauczycieli. Gościom bardzo podobała się organizacja pracy szkoły oraz atmosfera tu panująca. Wysoko oceniona została postawa rodziców, którzy angażują się w życie szkoły.

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.