02 czerwca 2014 gościliśmy w naszej szkole koordynatora ogólnopolskiej akcji DEUTSCH WAGEN TOUR pod patronatem Goethe Institut oddział w Krakowie, Panią Beatę Hadasz – lektorkę języka niemieckiego.

Pokazała ona naszym uczniom, jak można w sposób zabawny i bezstresowy uczyć się języka obcego. Odbyły się dwa 60-minutowe warsztaty.

Pierwszy moduł skierowany był do uczniów klas 6 oraz gimnazjalistów z klas I - II i wzięło w nim udział 21 uczniów. Podczas tych zajęć, głównie ruchowych, testowaliśmy naszą znajomość języka niemieckiego. Powtórzyliśmy m.in. słownictwo z zakresu : kolory, zjawiska pogodowe, nazwy zwierząt oraz popularne zwroty używane w tzw. „żywym języku” na co dzień. Pani Beata uświadomiła nam, jak niewiele zwrotów grzecznościowych używamy w języku polskim w porównaniu z językiem niemieckim, co ma związek z różnicami kulturowymi w obu obszarach językowych.

W grupie drugiej (dla osób nieuczących się języka niemieckiego, z klas 4 - 5) w zajęciach wzięło udział 19 osób. Tym razem nasz gość skupił się na wprowadzeniu popularnych zwrotów i nazw do czynnego słownictwa uczestników warsztatów. Do zabaw językowych Pani Beata wykorzystała linę, krzesełka, chustę edukacyjną, piłki, plakaty i kredki oraz piosenkę z prostym tekstem. Musieliśmy w różny sposób reagować na usłyszane słowa i oprócz tego, że świetnie się bawiliśmy, przy okazji w sposób bezstresowy zapamiętywaliśmy nowe struktury leksykalne.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał od naszego gościa co najmniej jeden miły upominek, ale oprócz tego zabrał ze sobą do domu miłe wspomnienia i dobry humor oraz mnóstwo energii i motywacji do nauki języka niemieckiego.

Bardzo dziękujemy i życzymy wszystkim takich lekcji !!!

Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej Galerii.

Grażyna Probanowska