W dniu 7.11.2014r. przedstawiciele samorządu szkolnego naszej szkoły (uczniowie gimnazjum) uczestniczyli w gali finałowej działania Pat/E (edukacja), zorganizowanej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego pod patronatem Komendy Wojewódzkiej Policji i Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Przed gmachem budynku przywitała nas orkiestra garnizonu śląskiego policji.

Imprezę prowadził inspektor policji Grzegorz Jach, który jest autorem programu i reżyserem spektaklu edukacyjno-profilaktycznego "Sekret", którego premierę mogliśmy obejrzeć podczas uroczystości.

W gali brali udział Komendant Wojewódzki Policji, Śląski Kurator Oświaty oraz wielu przedstawicieli miast i służb mundurowych naszego województwa.

Spektakl „Sekret” został przygotowany przez młodzież z Żor oraz kilku profesjonalnych aktorów i nauczycieli – ekspertów Pat. Przedstawienie zawierało przesłanie i zachęcało do refleksji nad tym, jak ważne jest, by dokonywać wyboru drogi bez uzależnień. Mogliśmy przypomnieć sobie, że w życiu istotne są uznanie, przynależność i samorealizacja oraz jak ważne są relacje rodzinne i fakt, że w grupie można dokonać wspaniałych rzeczy bez sięgania po środki psychoaktywne.

Po spektaklu wysłuchaliśmy wystąpienia Śląskiego Kuratora Oświaty – mgr Stanisława Fabera.

Następnie inspektor Grzegorz Jach przeprowadził pogadankę profliaktyczno-edukacyjną z udziałem policyjnego eksperta ds. uzależnień i przestrzegania prawa w tym zakresie oraz dwóch uczniów NASZEJ SZKOŁY: JAKUBA SILSKIEGO i MATEUSZA SIKORY.

Chłopcy okazali się świetnymi aktorami, za co otrzymali podziękowanie i gromkie brawa.

Na koniec obejrzeliśmy dwa krótkie filmy, których przesłanie dotyczyło kampanii ”Nie wsiadam” czyli powiedz NIE – nietrzeźwym kierowcom oraz „Domówka” zachęcająca do zabawy bez alkoholu.

*Pat to skrót od nawy programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.pat.policja.gov.pl. Zachęcamy do zapoznania się z założeniami programu i relacjami z różnych akcji organizowanych w jego zakresie. Każdy może być współtwórcą profilaktyki.