19 grudnia 2011r. w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach odbyło się spotkanie wigilijne Akademii Przyszłości.  Wydarzenie to zostało rozpoczęte już o godzinie 16.15, kiedy wolontariusze spotkali się w celu przygotowania i wystrojenia sali oraz stołówki. O 17.30 wigilijka rozpoczęła się oficjalnie. Dzieci zajęły miejsca w sali, gdzie powitała je liderka naszego teamu Anna Guzenda. Później graliśmy w kalambury, których organizacją zajęła się Monika, przygotowując małe, tajemnicze zagadki. Każde dziecko, razem ze swoim tutorem, wychodziło na środek sali i przedstawiało wylosowane hasło.

Gdy już wszystkie dzieci pobawiły się, przeprowadziliśmy je na drugi koniec sali, pod pretekstem kolejnej zabawy. Wtedy zgasło światło i pod drzwi wsunięto list zaadresowany do dzieci od Świętego Mikołaja. Ania przeczytała ten list na głos. Zawierał on wskazówkę co dzieci mają zrobić i gdzie się udać, aby spotkać się z Mikołajem. Pierwszym przystankiem była szatnia, gdzie przeszliśmy razem z nimi. Dzieci rozwiązywały tam, pod okiem Martyny S. krzyżówkę o tematyce świątecznej, której hasłem było słowo „dziękujemy". Tam też dzieci otrzymały kolejną wskazówkę, która pokierowała wszystkich do III grupy świetlicy. W tym miejscu Kamila powiedziała uczniom, że aby dostać kolejną wskazówkę muszą pokolorować papierowe bombki i powiesić je na choince.  Ta wskazówka zaprowadziła ich na portiernię. Tam Anita rozdała wszystkim paski papieru, na których musiały napisać swoje marzenia. Potem połączyliśmy je wszystkie w łańcuch, który jedno z dzieci powiesiło na choince. Ostatnia już wskazówka, zaprowadziła je z powrotem na aulę, gdzie już czekał Święty Mikołaj. Po przywitaniu się z dziećmi Mikołaj rozdawał prezenty, przywołując do siebie kolejno każde z dzieci. Po wykonaniu zadań przygotowanych przez Mikołaja i otrzymaniu prezentów dzieci podziękowały Mikołajowi i przeszliśmy na poczęstunek do stołówki. Wszyscy otrzymali babeczki w kształcie reniferów przygotowane przez Martynę G. i Anię. Na zakończenie śpiewaliśmy z dziećmi pod przewodnictwem Patrycji kolędy. Potem złożyliśmy sobie życzenia i pożegnaliśmy się. Teraz możemy czekać na nowy 2012 rok z radością i nadzieją na wspaniałą współpracę i przyjaźń z dziećmi i pomiędzy nami, wolontariuszkami.