• Jasełka 2018

• 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wkrótce ferie zimowe. Baw się i pamiętaj o bezpieczeństwie.

Bądź bezpieczny zimą. Baw się bezpiecznie!

Akcja zbiórki starych długopisów trwa do kwietnia 2019 r.

Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Wymień stare na nowe"!

Udział uczniów w zajęciach w ramach projektu PiBBzNE na PŚl.

Projekt i budowa innowacyjnych bolidów z napędem elektrycznym.

W minioną niedzielę po raz drugi uczestniczyliśmy w zajęciach na Politechnice Śląskiej. Co robiliśmy? Najlepiej opowiedzą uczniowie...
Na samym początku szkicowaliśmy samochód w rzucie aksonometrycznym. Nadaliśmy mu wymiary, po czym przenieśliśmy się go do programu Solid Edge. Jest to program, który pozwala nam na wykonywanie rysunków technicznych w 2D i 3D. Zaczęliśmy od wykonania pojedynczych części, a następnie złożyliśmy wszystko w całość.  Na koniec samochodzik wprowadziliśmy w ruch przy pomocy symulacji.
Kolejne zajęcia już 3 lutego. Prowadzący zdradzili nam, że następnym razem czekają na nas zajęcia praktyczne... będziemy składać części. Już nie możemy się doczekać.
bolidy I 2019
Wszystkich uczestników projektu zachęcamy do pobrania oprogramowania Simens Solid Edge, z którego korzystamy podczas naszych zajęć.

Instrukcja pobierania:
W celu uzyskania pliku instalacyjnego należy wypełnić ankietę po prawej stronie witryny. Najlepiej jest wypełnić ją podając szkołę, do której uczęszczacie.
Pobrany plik instalacyjny posiadał będzie informację na temat licencji. Zobacz link.

W minioną niedzielę (9 grudnia 2018 r) wraz z uczniami wybrałyśmy się po raz pierwszy na Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Pierwsza grupa uczniów wzięła udział w zajęciach w ramach projektu "Projektowanie i budowa bolidów z napędem elektrycznym". Zajęcia rozpoczęły się od zajęć z grafiki... najpierw tej na papierze. Zadaniem uczniów było narysowanie rzutów bryły. Zadanie dla niektórych okazało się trudne - ważna była precyzja, jednak z pomocą doktorantów każdy wykonał zadanie perfekcyjnie. Później odbyliśmy wycieczkę po wydziale. Zobaczyliśmy pracownię robotyki, budowy maszyn oraz druku 3D.  Największą ciekawość wzbudził jednak warsztat Greenpower. To tam zobaczyliśmy to, co nas najbardziej interesuje - bolidy. Każdy z uczniów mógł zobaczyć części, szkielet oraz silniki, z których w przyszłości ma powstać nasz pojazd. Odwiedziliśmy również aulę wykładową. Doktoranci opowiedzieli nam o ważnych uroczystościach, które się tam odbywają oraz kilka ciekawostek o życiu studenckim. Druga część zajęć z grafiki była znacznie ciekawsza... Nauczyliśmy się obsługi programu komputerowego Solid Edge. Program ten służy do tworzenia rysunków technicznych oraz rysunków 3D. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie modelu, który każdy dostał do ręki. Program bardzo spodobał się uczniom i zgodnie stwierdzili, że będą doskonalić pracę w nim w domu oraz na zajęciach szkolnych. W końcu to podstawa do zaprojektowania naszego bolidu. Popołudniu zmęczenia, ale bardzo zadowoleni z zajęć wróciliśmy do Katowic. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia. Mamy nadzieję, że na kolejnych wydrukujemy swoje projekty na drukarce 3D. Zdjęcia w naszej Galerii.

Sandra Jakubowska
Małgorzata Błotko

Projektuj z nami!
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 7., 8. oraz III gimnazjum do wypełnienia ankiety rekrutacyjnej do projektu. Rekrutacja obejmuje dwie grupy (na I i II okres obecnego roku szkolnego). Uzupełnione ankiety należy oddać koordynatorom projektu (panie S. Jakubowska, M. Błotko) do piątku, 19 października 2018 r. O zakwalifikowaniu do projektu koordynatorzy poinformują osobiście.
Projekt ma na celu m. in. poszerzenie wiedzy z przedmiotów ścisłych i rozwijanie zainteresowań. Każda z grup weźmie udział w cyklu 6 sobotnich zjazdów, w ramach których uczniowie będą uczestniczyć w wykładach oraz laboratoriach prowadzonych przez pracowników Politechniki Śląskiej. Każdy z uczestników ma zapewniony transport, ciepły posiłek oraz ubezpieczenie grupowe.
Pytania proszę kierować do koordynatorów.
Więcej informacja o projekcie można znaleźć tutaj.
Już od września nasza szkoła przystępuje do projektu Politechniki Śląskiej dla uczniów klas 4-8. W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w wykładach i zajęciach praktycznych w następujących blokach tematycznych: