Maciek Malik jest kapitanem szkolnej drużyny szachowej, która reprezentuje naszą szkołę
w LIDZE SZCHOWEJ KATOWICKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH.

Ogromną pasją Maćka Malika z kl. 7B są szachy. Gdy rozpoczynał naukę w Szkole Podstawowej nr 58 (w klasie 3), nie potrafił nazwać szachowych pionków. Naukę gry w szachy rozpoczął w szkolnej świetlicy pod kierunkiem p. Heleny Dryi. W następnych latach doskonalił grę w szachy w Kole Młodych Szachistów w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie również zajęcia prowadziła p. H. Dryja. Maciek bardzo marzył o grze w Uczniowskim Klubie Szachowym Pałac Młodzieży w Katowicach. Wiedział, że nie będzie łatwo zostać zawodnikiem tego klubu, musiał udowodnić, że szachy są dla niego bardzo ważne i jest gotowy do rywalizacji podczas turniejów szachowych. Licencję zawodniczą otrzymał w czerwcu 2017 r., po uzyskaniu normy na III kategorię szachową.

Wszystkie małe i duże sukcesy Maćka to wynik treningów oraz rozgrywania bardzo dużej liczby partii szachowych podczas turniejów. Maciek trenuje szachy trzy razy w tygodniu, a w weekendy wyjeżdża na turnieje szachowe. Każdy turniej to szansa na konfrontację z wieloma często lepszymi zawodnikami. Podczas turniejów uzyskać można wyższą kategorię szachową oraz często zdobyć punkty w klasyfikacji międzynarodowej FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej).

SUKCESY:

• styczeń 2017 r. – zdobycie V kategorii szachowej – Wieża Wawer – Warszawa
  • marzec 2017 r. – zdobycie IV kategorii szachowej – Kraków
  • maj 2017 r. – zdobycie III kategorii szachowej – Mistrzostwa Najmłodszych – Poronin
  • grudzień 2017 r. – XXVII Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA 2017 – 8. miejsce w grupie D, zdobycie II kategorii szachowej

POZOSTAŁE SUKCESY W 2017 i 2018 r.:

• Szachowy Turniej Plenerowy w Ogrodzie Botnicznym – Zabrze – III miejsce – kategoria do lat 14
  • Turniej w Czerwionce-Leszczynach – I miejsce – kategoria gr. do lat 12, chłopcy
  • X Turniej Szachowy Rudzkie Lato 2017 – II miejsce – kategoria do lat 13
  • XII Turniej Szachowy Rudzka Jesień 2017 – II miejsce – kategoria do lat 13
  • XIII Mikołajkowo-Barbórkowy Turniej Szachowy „Od przedszkola do nestora” – I miejsce
  • IX Mistrzostwa Polski ministrantów – II miejsce – szachy szybkie, kategoria do lat 14, III miejsce – szachy błyskawiczne, kategoria do lat 14
  • V turniej szachowy o puchar Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – I miejsce – kategoria do lat 12
  • Grand Prix Tarnowskie Góry – I miejsce
  • Noworoczny turniej szachowy CiderZima 2018 – II miejsce – kategoria do lat 16
  • IV turniej szachowy Ferie z szachami w Kubiszówce – III miejsce w klasyfikacji generalnej, III miejsce w klasyfikacji do lat 18
  • I Feryjny Turniej Szachowy Tarnów – III miejsce w klasyfikacji generalnej, I miejsce w juniorach
  • VII Otwarty Zimowy Turniej Szachów Szybkich Częstochowa – II miejsce
  • udział w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych – Katowice 2018
  • 30. miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w Szachach
  • Puchar Mistrza ZŁOTE ŁANY – kategoria do lat 14 – XV Turniej Szachowy im. W. Brissa – Bielsko-Biała
  • I Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego – III miejsce – kategoria do lat 14
  • udział w VI Turnieju Szachowym Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
  • udział w I Turnieju Szachowym w MDK – rozegranie I Symultany Szachowej

W szachach, jak w każdej dyscyplinie sportowej, wiele partii wygrywa się i wiele się przegrywa. Z wielu turniejów Maciek przywozi nagrody, ale też wiele partii przegrywa. Najważniejsze, że gra dalej i nie poddaje się.

Ostatnio Maciej często decyduje się na grę w kategorii OPEN, gdzie jego przeciwnicy są o wiele lat starsi i posiadają wyższe kategorie szachowe. Zwycięstwo w takich partiach daje dużą satysfakcję, a w przypadku turniejów zgłoszonych do klasyfikacji FIDE – również dodatkowe punkty. Punkty te są naliczane odrębnie w przypadku szachów klasycznych, szybkich i błyskawicznych.

maciek szachy

7291990