bip logo

• Jasełka

Statut SKE

Opiekunowie klubu:
mgr Iwona Wójcik, mgr Renata Blicharska, mgr Katarzyna Brom-Trembaczowska, mgr Dariusz Waloszczyk

ue motyle„Europejski Ryneczek 2018”

16 maja, w ramach obchodów Dnia Unii Europejskiej, odbyła się w naszej szkole III edycja konkursu „Europejski Ryneczek”.

W konkursie brały udział klasy gimnazjalne, które przybliżyły zebranym 5 krajów Unii Europejskiej: Cypr, Maltę, Litwę, Rumunię i Portugalię.

W tegorocznej imprezie ponownie wziął udział gość specjalny: pan Michał Witas – reprezentujący Europe Direct - Katowice, który uczestniczył w pracach jury konkursu.

gazetki W październiku 2017 klasy II C oraz III B rozpoczęły roczny szkolny konkurs na wykonanie gazetek ściennych prezentujących wylosowane kraje Unii Europejskiej. Konkurs będzie trwał do czerwca 2018r.

Celem konkursu jest: zdobywanie i dzielenie się wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej, rozwijanie umiejętności pracy w grupie oraz czynne zaangażowanie uczniów w działalność Szkolnego Klubu Europejskiego "Euroludek”.
Najciekawsze gazetki zostaną nagrodzone w czerwcu na apelu podsumowującym konkursy szkolne.

PROJEKTUJEMY POLSKIEGO SYRIUSZA - MASKOTKĘ UNII EUROPEJSKIEJ

Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz.

syriusz ue syriusz polskaSyriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.

Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

15 grudnia 2017 uczniowie klasy  4d, 5c, 6c SP oraz klasy 1a SP wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielem Europe Direct. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Podczas ciekawych zajęć uczniom zostały przybliżone tradycje Świąt Bożego Narodzenia, w takich krajach jak: Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Niemcy, Ukraina. Uczestnicy spotkania wykazali również dużą wiedzę na temat obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Każda lekcja podsumowana  została quizem wiedzy z nagrodami dla uczniów.

krajeErasmus

7 czerwca 2017 roku odbył się szkolny konkurs wiedzy dla uczniów klas I – III Gimnazjum „Litwa, Łotwa, Wielka Brytania – kraje partnerskie Programu Erasmus + ”.

W czerwcu bieżącego roku szkolnego rozstrzygnięty został całoroczny konkurs dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na wykonanie planszy prezentującej wybrane kraje Unii Europejskiej.

Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski "Euroludek”. Każda klasa wykonała jedną wspólną gazetkę przedstawiającą wylosowany Kraj Unii Europejskiej. Uczniowie wykonali plansze prezentujące Chorwację, Rumunię, Estonię, Litwę, Łotwę, Irlandię, Słowenię i Szwecję.