• Jasełka 2018

• 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Statut SKE

Opiekunowie klubu:
mgr Iwona Wójcik, mgr Renata Blicharska, mgr Katarzyna Brom-Trembaczowska, mgr Dariusz Waloszczyk

03 2019

27 lutego 2019 roku dwie dwuosobowe drużyny w składzie:
Natalia Pudo i Michał Róg z III C oraz Jan Turula i Maciej Malik z 8b
reprezentowały naszą szkołę w XVII „Wojewódzkim Konkursie o Unii Europejskiej ”.

Organizatorem Konkursu był Pałac Młodzieży w Katowicach. Celem konkursu było rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz umożliwienie zdolnym uczniom zaprezentowania swej wiedzy i umiejętności poza macierzystą szkołą.

Tematyka Konkursu obejmowała takie zagadnienia jak: geneza Unii Europejskiej, struktura organizacyjna UE, swobody unijne, symbole UE, ogólna wiedza geograficzna, historyczna i kulturowa na temat krajów członkowskich.

Konkurs miał uroczystą oprawę. Po powitaniu uczestników i ich opiekunów przez Dyrektora Pałacu Młodzieży uczniowie obejrzeli wokalno – taneczny występ artystyczny
w wykonaniu solistek Studia Tańca i Studia Śpiewu oraz zespołu folklorystycznego działającego przy Pałacu Młodzieży oraz wysłuchali prezentacji o Parlamencie Europejskim.
Po obejrzeniu prezentacji uczniowie przystąpili do rozwiązywania pytań konkursowych,
a na zakończenie uczestnicy otrzymali poczęstunek.

W grupie wiekowej 13 – 15 lat wzięło udział 45 drużyn. Maksymalny wynik do uzyskania
w konkursie przez drużyny wynosił 40 punktów. Zwycięzcy konkursu uzyskali 35 punktów. Nasi uczniowie zajęli w konkursie wysokie miejsca i znaleźli się tuż za podium.

Wyniki reprezentantów naszej szkoły:

drużyna: Jan Turula i Maciej Malik z 8b zdobyła 30 pkt – co daje w klasyfikacji ogólnej 5. miejsce
drużyna: Natalia Pudo i Michał Róg z III C zdobyła 26 pkt - co daje w klasyfikacji ogólnej 8. miejsce

Nie wynik jednak jest najważniejszy, bo jak powiedział św. Augustyn z Hippony „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”

Gratulujemy wiedzy i wysokiego wyniku
Iwona W.

W styczniu 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ciekawe miejsca i obiekty związane z historią Polski.

Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski "Euroludek”.
Prace plastyczne naszych najmłodszych uczniów wykonane zostały różnymi technikami. Położenie każdego obiektu zaznaczone zostało przez uczniów na mapce Polski i opisane. Uczniowie wykonali prace plastyczne prezentujące m.in.: zamek w Pszczynie, dzwon Zygmunta, okręt ORP „Błyskawica”, Westerplatte, klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, warszawską Syrenkę i osadę w Biskupinie.

Komisja konkursowa oceniała zgodność zawartości prac z wymienionymi
w regulaminie konkursu elementami oraz staranność wykonania, pomysłowość i wkład pracy.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Tomasz Brom – praca: Osada w Bisupinie
II miejsce – Julia Śpiewak – praca: warszawska Syrenka
III miejsce – Laura Gorzela – gazetka: klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie

Zwycięzcom gratulujemy

k plast I 2019

ue motyle„Europejski Ryneczek 2018”

16 maja, w ramach obchodów Dnia Unii Europejskiej, odbyła się w naszej szkole III edycja konkursu „Europejski Ryneczek”.

W konkursie brały udział klasy gimnazjalne, które przybliżyły zebranym 5 krajów Unii Europejskiej: Cypr, Maltę, Litwę, Rumunię i Portugalię.

W tegorocznej imprezie ponownie wziął udział gość specjalny: pan Michał Witas – reprezentujący Europe Direct - Katowice, który uczestniczył w pracach jury konkursu.

gazetki W październiku 2017 klasy II C oraz III B rozpoczęły roczny szkolny konkurs na wykonanie gazetek ściennych prezentujących wylosowane kraje Unii Europejskiej. Konkurs będzie trwał do czerwca 2018r.

Celem konkursu jest: zdobywanie i dzielenie się wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej, rozwijanie umiejętności pracy w grupie oraz czynne zaangażowanie uczniów w działalność Szkolnego Klubu Europejskiego "Euroludek”.
Najciekawsze gazetki zostaną nagrodzone w czerwcu na apelu podsumowującym konkursy szkolne.

PROJEKTUJEMY POLSKIEGO SYRIUSZA - MASKOTKĘ UNII EUROPEJSKIEJ

Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz.

syriusz ue syriusz polskaSyriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.

Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

15 grudnia 2017 uczniowie klasy  4d, 5c, 6c SP oraz klasy 1a SP wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielem Europe Direct. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Podczas ciekawych zajęć uczniom zostały przybliżone tradycje Świąt Bożego Narodzenia, w takich krajach jak: Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Niemcy, Ukraina. Uczestnicy spotkania wykazali również dużą wiedzę na temat obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Każda lekcja podsumowana  została quizem wiedzy z nagrodami dla uczniów.