W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła przystąpiła do programu Sieci Szkół Promujących Zdrowie i uzyskała w czerwcu 2009 roku Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących ZdrowieOd roku szkolnego 2011/2012 rozpoczynamy starania o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie:

• podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie
  • uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko
  • zachęcają ludzi w innych siedliskach w swoim otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?:

• edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły
  • etos zdrowia w szkole
  • współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?:

Nadrzędnym celem SPZ jest zdrowy styl życia społeczności lokalnej, tzn. pracowników i uczniów. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej
  • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów
  • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości
  • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki.
  • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania
  • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego.
  • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej.
Głównym celem naszych działań jest „stworzenie placówki przyjaznej uczniom, rodzicom i nauczycielom”.

Podstawowe założenia naszego programu to:

• zintegrowanie dwóch środowisk szkolnych;
  • stworzenie w szkole przyjemnej atmosfery;
  • nauka pierwszej pomocy;
  • propagowanie zdrowego trybu życia;
  • prowadzenie profilaktyki przeciwdziałania agresji;
  • poprawę bezpieczeństwa szkoły.
Koordynatorzy szkolnego programu:

mgr Zofia Nowak i mgr Agnieszka Siatkowska