al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sp58katowice.pl  
 vulcan bip logo  
 • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

 • Zakończenie roku 2018/2019

 • 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

 • Przegląd Małych Form Teatralnych - marzec 2019

 • Patronka Szkoły - Maria Dąbrowska

Informacje dotyczące rekrutacji do naszej szkoły.

Zapraszamy do SP 58. Rodzicu, zapoznaj się z informacjami.

Zakończenie roku i pożegnanie absolwentów naszej szkoły.

Informacje związane z końcem roku szkolnego 2018/2019.

Podręczniki, które będą obowiązywały po wakacjach.

Lista podręczników obowiązujących w roku 2019/2020.

 Regulamin biblioteki

 Regulamin czytelni

 Regulamin ICIM

 Procedura ewidencjonowania i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych

 Regulamin wypożyczenia bezpłatnych podręczników


Godziny otwarcia biblioteki szkolnej 2018/2019

PONIEDZIAŁEK    8.00 - 14.30
WTOREK  8.00 - 13.45
ŚRODA  8.00 - 13.45
CZWARTEK  8.00 - 14.30
PIĄTEK  8.00 - 13.30

  

biblioteka3  biblioteka5

BIBLIOTEKA JEST MIEJSCEM ZACZAROWANYM:
BLISKO TU DO BAJKI I PRAWDY, DO UŚMIECHU, DO WZRUSZEŃ...

Księgozbiór z ICIM

 

KSIĘGOZBIÓR

Biblioteka szkolna pełni funkcję nowoczesnego centrum informacji dydaktycznej szkoły. To jedno pomieszczenie, które pełni funkcje: wypożyczalni, czytelni oraz ICIM.

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy obecnie ok. 11.500 tys. woluminów. Gromadzone są m.in.: lektury, podręczniki, literatura dziecięca i młodzieżowa, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, słowniki, albumy, zbiory multimedialne oraz literatura pedagogiczna, psychologiczna i metodyczna dla nauczycieli.

Wydzielony i oznaczony został księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i rzeczowe, albumy malarstwa oraz inne pozycje z różnych dziedzin wiedzy. Zbiory zostały sklasyfikowane według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Gromadzimy także czasopisma zarówno dla uczniów (Victor junior, Victor gimnazjalista), jak i dla nauczycieli (Biologia w szkole, Geografia w szkole). Ponadto biblioteka gromadzi również kasety video - głównie audycje edukacyjne, a także ekranizacje lektur szkolnych i inne filmy oraz encyklopedie i słowniki na CD.

Czytelnia to kącik, w którym uczniowie mogą odrobić lekcje, usiąść i poczytać książkę lub czasopismo.

 

ICIM

Od grudnia 2007 roku w bibliotece szkolnej można korzystać z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego EFS,które służy uczniom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz społeczności lokalnej jako źródło wiedzy i informacji.

Centrum dysponuje czterema komputerami i jednym wielofunkcyjnym urządzeniem sieciowym (drukarka, kopiarka, skaner) oraz edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym. Dostęp do internetu jest monitorowany przez program cenzorski Opiekun Ucznia, blokujący treści niestosowne bądź szkodliwe wychowawczo.

Korzystanie z Centrum jest BEZPŁATNE dla uczniów, nauczycieli i rodziców uczniów. Centrum służy przede wszystkim do celów edukacyjnych, nie ma charakteru kafejki internetowej, dlatego zabronione jest korzystanie z komunikatorów, wysyłanie sms-ów czy wchodzenie na czaty. Szczegółowe zasady korzystania z Centrum przedstawia regulamin, z którym każdy użytkownik musi się zapoznać.

 

Nowości w bibliotece

Czerwiec 2017

SCOOBY-DOO SUPERKOMIKS - W KOSMOSIE

To My - Tajemnicza Spółka, czyli czwórka niezwykłych nastolatków Velma, Daphne, Fred i Kudłaty oraz ich nieustraszony czworonożny przyjaciel - pies Scooby-Doo! Na co dzień zajmujemy się rozwiązywaniem najbardziej potwornych zagadek kryminalnych. Zawsze udaje nam się rozwiązać problem dzięki naszemu sprytowi i odwadze.

PRZYGODY KOTA SZAŁAWIŁY - ROCARD ANN 

Pewnego dnia uczony Arys-Koteus wyrusza w daleką wyprawę i znika bez wieści. W tym czasie do Zamkowej Kot-Liny przybywa kot Szaławiła. Tylko on ma dość odwagi, aby wyruszyć na poszukiwanie zaginionego...

A W WIGILIĘ PRZYJDZIE NIEDŹWIEDŹ - JANOSCH

Dwadzieścia cztery historyjki na święta Bożego Narodzenia - po jednej na każdy dzień aż do Wigilii. Wigilijny Niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. W lesie przy żłóbku spotykają się znane z poprzednich książeczek postaci: mały Tygrysek, wielki Niedźwiedź, Maja Papaja, Kacperek Gadułka i inni. Wszyscy z biciem serca czekają, co przyniesie im Wigilijny Niedźwiedź i czy spełnią się ich wielkie marzenia. Piękna opowieść o tym, że trzeba się dzielić, wspomagać w biedzie i nieszczęściu, po prostu być dobrym dla innych.

CODE LYOKO 1. OSTATNI KLAPS - EMMANUELLE FUMET

Cześć! Jestem Jeremy. Chodzę do czwartej klasy i jestem informatycznym geniuszem. Moi przyjaciele to Yumi, Ulrich i Odd. Odkryłem sposób na przemieszczanie się po wirtualnym świecie Lyoko. Jednak nie są to zwykłe podróże. Naszym zadaniem jest przeszkodzenie wirusowi Xana w zniszczeniu Ziemi. Pamiętajcie, że te informacje objęte są najwyższą tajemnicą. Jakiś reżyser filmowy prosto z Hollywood jest blisko odkrycia naszego sekretu. Nie możemy do tego dopuścić.

CODE LYOKO 2. ZERO GRAWITACJI - EMMANUELLE FUMET  

Dzisiaj jest finał wielkiego międzyszkolnego turnieju, a Ulrich jest naszą gwiazdą w ataku! Nie ma mowy, żeby Xana popsuł nam zabawę swoimi eksperymentami z grawitacją?

CODE LYOKO 3. KOD: ZIEMIA - EMMANUELLE FUMET

Dzisiaj jest ważny dzień. W końcu będę mógł uruchomić program, który zmaterializuje naszą przyjaciółkę Aelitę. Ale uwaga! Jim Moral's, nadzorca internatu i szkolny trener, śledzi każdy nasz ruch...

CODE LYOKO 4. FALSTART - EMMANUELLE FUMET  

Dzisiaj jest jej pierwszy dzień w szkole od czasu materializacji Aelity. Już było spokojnie, ale niespodziewanie naszą szkołę opanowały wielkie insekty. Jestem pewien, że to sprawka X.A.N.A.!

SERIA: CIEKAWE DLACZEGO

Pająki tkają sieci i inne pytania na temat owadów.
Zbudowano piramidy i inne pytania na temat starożytnego Egiptu.
Węże zrzucają skórę i inne pytania na temat gadów.
Burczy mi w brzuchu i inne pytania na temat ciała.
Gwiazdy migoczą i inne pytania na temat kosmosu.

ARTEMIS FOWL - EOIN COLFER

Nowoczesna opowieść o wróżkach, trollach i elfach. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego, przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie renomę. Najnowsza ludzka i krasnoludzka technologia, magiczne zaklęcia, szybka akcja i błyskotliwe dialogi – to wszystko sprawia, że „Artemis Fowl” stanowi prawdziwe zagrożenie dla Harrego Pottera.

 

Maj 2017

WSZYSTKIE ŚLEDZTWA DETEKTYWA ANATOLA KRADZIEŻ TO NIE ZABAWA - LAROCHE SOPHIE

Anatol dał się poznać jako sprytny, szkolny detektyw, a wieści o jego umiejętnościach rozniosły się po całej szkole. Nasz młody detektyw nie musi już szukać zajęcia, to inni proszą go o pomoc w rozwikłaniu przeróżnych zagadek. Jednak, zamiast święcić triumfy, Anatol boryka się z różnymi problemami, a do tego najlepsza koleżanka, Filo, postanowiła ratować planetę. Tego już za wiele...

FINN NIEPOSKROMIONY - OLIVER USCHMANN

Trzej przyjaciele, którzy razem pokonali niejedną trudność. Nowe zadanie, które na początku wydaje się niemożliwe do wykonania. I tajemniczy obcy, który wszystko potrafi i wyciśnie z chłopaków siódme poty.

NA TROPIE OGRA - EVA IBBOTSON

Mieszkańcy pensjonatu dla Niezwykłych Stworzeń przy Whipple Road 26, troll Ulf, czarodziej Brian Brainsweller i Wiedźma z Dribble, a także zupełnie zwyczajny chłopiec o imieniu Ivo mają do wypełnienia niebezpieczną misję. Muszą uwolnić księżniczkę Mirellę więzioną przez budzącego grozę ogra z Oglefort. Jednak kiedy docierają na miejsce, okazuje się, że ogr przechodzi załamanie nerwowe, a księżniczka nie ma najmniejszego zamiaru wracać do swojego królestwa. Czy czwórce przyjaciół uda się uratować ogra i doprowadzić sprawy do szczęśliwego końca?

KTOŚ BARDZO PODEJRZANY- MARIUSZ NIEMYCKI

Żeby przerwać dojmującą nudę, Patryk wzywa wszystkich na naradę. I od razu coś się zaczyna dziać. W Bukowej Górze pojawia się tajemniczy Niemiec i jest niezwykle zainteresowany starą kuźnią. Puszysta Sabunia nie poznaje Basi i Maćka, z czego wynikają nieoczekiwane wypadki. Wiele zamieszania wprowadza też bursztynowe serduszko, a kiedy Jędrek Siajniaguła okazuje się kimś zupełnie innym, wszyscy mają dość.

LOLA GOTUJE - ISABEL ABEDI

Lola lubi sobie wyobrażać, kim by była, gdyby nie była sobą. Wcielała się już w piosenkarkę, supernianię, konsultantkę ślubną, dziennikarkę... Tym razem jednak nie wie, kogo ma udawać! To prawdziwy kryzys tożsamości! Próbowała już zostać zakonnicą (za nudne) i grabarzem (za smutne). Na szczęście szkolna codzienność podsunęła jej zbawienny pomysł. Lola z entuzjazmem zgłosiła się do projektu "Perfekcyjna kolacja". Hurra! Jako sławna kucharka Cocada Delicada na pewno uszczęśliwi cały świat.

KAPITAN AMERYKA. ARMIA PRZYSZŁOŚCI - SIGLAIN MICHAEL

Steve Rogers budzi się po 70 latach hibernacji w XXI wieku – zupełnie innym świecie, pełnym nowoczesnych technologii. Nie potrafi odnaleźć się w tej obcej dla siebie rzeczywistości, poza momentami, kiedy staje się Kapitanem Ameryką. Gdy Tarcza dowiaduje się, że agenci Hydry rosną w siłę i zaczynają zagrażać światu, Nick Fury wzywa Steve’a, aby przywdział swój kostium i powstrzymał diabelski plan Hydry. Ale nawet dzielny Kapitan Ameryka nie jest gotowy, by zmierzyć się z nowym przywódcą Hydry – Arminem Zolą, dawnym wrogiem Kapitana, który odrodził się jako potężny robot i zamierza stworzyć Superżołnierzy – armię robotów nazywaną Armią Przyszłości, by przejąć panowanie nad światem i zniszczyć Kapitana Amerykę oraz Tarczę raz na zawsze. Pokonany Steve musi teraz polegać na pomocy innych – Czarnej Wdowy i Falcona – by zmierzyć się z tym, czego nie rozumie: wrogiem, który używa nowoczesnej technologii do swoich niecnych planów. Kapitan Ameryka jest teraz jedyną nadzieją dla świata!

KOPCIUSZEK

lla jest wyjątkową dziewczyną. Cytuje sztuki Szekspira i darzy sympatią każde stworzenie, które spotyka na swojej drodze. Przyjaźni się nawet z myszami mieszkającymi w ścianie jej pokoju! Wierzy w moc dobroci i w to, że każdy człowiek w głębi serca jest szlachetny. Jednak gdy spotyka ją nieopisana tragedia, a radosne dotąd życie zmienia się w niedolę, wszystkie te zalety zostają wystawione na próbę. Kit jest marzycielem owładniętym myślą o świecie, w którym wszyscy ludzie żyją w szczęściu i pokoju. Tęskni za swobodą i za dniami wolnymi od nudnych obowiązków. Nie chce ćwiczyć się w szermierce ani godzinami pozować do obrazów. Woli spacerować po ukochanym ogrodzie swojej matki. Nikt nie miałby nic przeciwko tym życzeniom, gdyby nie to, że Kit jest następcą tronu... Oto opowieść o dobroci i odwadze, o niepowetowanej stracie i wielkiej, szczerej miłości. Oto opowieść o Kopciuszku.

KAŚKA PODRYWACZKA - FOX MARTA

Kaśka Podrywaczka to mądra i napisana z humorem powieść Marty Fox o zbuntowanej nastolatce, uwielbiającej taniec i dyskoteki. Autorka młodzieżowych bestsellerów i tym razem w sposób otwarty i bezpośredni porusza problem dojrzewania, rozwichrzonych emocji, zaufania, buntu wobec niekoniecznie przykładnych dorosłych, przyjaźni, miłości.

ZODIAK DZIEDZICTWO. NARODZINY MOCY - STAN LEE

Szkolna wycieczka do Chin rozmija się z oczekiwaniami Stevena Lee. Po pierwsze, w nowym kraju czuje się obco, choć wszyscy spodziewają się, że odnajdzie się tam bez trudu. Po drugie, w odwiedzanym muzeum brakuje wielu odjazdowych eksponatów. A potem... Cóż, potem przez przypadek natrafia na prastare baseny wypełnione mocą związaną z chińskim Zodiakiem. Jak na złość tajna organizacja o nazwie Vanguard przeprowadza właśnie niebezpieczny rytuał, mający na celu okiełznanie tej mocy. Steve całkiem nieoczekiwanie zyskuje moce Tygrysa, dzięki którym dysponuje niezwykłą siłą i instynktem zabójcy, po czym przyłącza się do grupy mającej na celu powstrzymanie Vanguardu. Choć jest bystrym i przedsiębiorczym czternastolatkiem, który potrafi wybić pięścią dziurę w ścianie, potęga Vanguardu nie ma sobie równych na całym świecie. A przynajmniej tak uważają jej przywódcy.

ZODIAK. TOM 2. DZIEDZICTWO. POWRÓT SMOKA - STAN LEE

Rok temu Steven Lee, wraz z otrzymaniem nadludzkich mocy, został rzucony do walki z wrogiem. Tym razem najniebezpieczniejszy człowiek na świecie pojawia się ponownie i nie jest on jedynym zagrożeniem, któremu Steven będzie musiał stawić czoła. Dysponujesz potężnymi supermocami i ktoś Cię ściga, komu zaufasz? Kiedy niebezpieczna moc smoka ukryta w Jasmine rośnie, Steven usiłuje utrzymać swoją drużynę w komplecie. Gdy relacje z sojusznikami stają się napięte, granica między „dobrymi”, a „złymi” zaciera się coraz bardziej. Historia osiąga swój punkt kulminacyjny w najbardziej nieoczekiwanym momencie!

SAGA OGNIA I WODY - TOM 4. POMYŚLNE WIATRY - JENNIFER DONNELLY

Czwarta księga Sagi, którą rozpoczął Wielki Błękit W tym tomie Astrid musi opuścić przyjaciółki, by w końcu skonfrontować się ze swoim przodkiem – mitycznym Orfeo. To on jest najpotężniejszym magiem w dziejach podwodnego świata. Tymczasem Serafina, na czele Czarnych Płetw i oddziałów goblinów, wyrusza do walki przeciwko Valeriowi i jeźdźcom śmierci Czy Serafina powróci żywa? Czy jeszcze kiedyś zobaczy swoje królestwo i ukochanego Mahdiego? Jak daleko posunie się Orfeo?

SAGA OGNIA I WODY – TOM 2. GNIEWNA FALA- JENNIFER DONNELLY

Serafina, Neela, Ling, Ava, Becca i Astrid, Syreny z Sześciu Syrenich Królestw, rozrzuconych po wszystkich morzach i słodkowodach, zostały wezwane przez Babę Vraję - rzeczną czarownicę. Od niej dowiedziały się o sobie niesamowitej prawdy - są potomkiniami Sześciorga Władców, największych magów w historii, którzy rządzili imperium Atlantydy. Po upływie setek tysięcy lat pierwotne zło które doprowadziło do ruiny Atlantydę, powróciło i zagraża całemu Królestwu Syren. Tylko następczynie Wielkich Władców mogą stawić czoła bestii, muszą jednak odnaleźć pradawne magiczne talizmany. Serafina uważa, że jej talizman jest ukryty na wraku statku. Kiedy próbuje przedostać się na wrak, dostrzega patrol bandyckich zdrajców, którym dowodzi ktoś bardzo bliski jej sercu... Syrena jest załamana, a krótka chwila zawahania i rozterki będzie katastrofalna w swoich skutkach.

SAGA OGNIA I WODY. TOM 1. WIELKI BŁĘKIT - JENNIFER DONNELLY

Głębiny oceanu skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich jest świat podwodnych syren, które rządzą królestwami i panują nad wszelkimi morskimi stworzeniami. Córka królowej, Serafina, ma wkrótce przejść przez obrzęd inicjacji i zostać oficjalnie uznana za następczynię tronu. Ma również zostać żoną księcia z sąsiedniego królestwa, aby połączyć silnym sojuszem obie krainy i stawić czoła ewentualnym wrogom. Kiedy nadchodzi wielki dzień, księżniczka staje przed ludem i śpiewa pieśń władzy i siły, opowieść o królestwie Miromary. Niestety najważniejsza chwila jej życia, staje się jednocześnie tą najtragiczniejszą. Czarni najeźdźcy atakują pałac, zabijają ojca Serafiny, a królową ciężko ranią. Syrena musi uciekać, zostawiając za sobą całe dotychczasowe życie i wszystkich, których kocha. Jest przy niej jedynie jej wierna przyjaciółka, Neela. Obie dziewczyny, przerażone niespodziewanym atakiem, nie wiedzą, dokąd powinny się udać. Prześladowcy ciągle depczą im po piętach, ale syreny zyskują także nieoczekiwanych sojuszników. Serafina wciąż wspomina niepokojące sny, przywołujące dawną legendę i zdaje sobie sprawę, że opowiadają one prawdziwą historię. Pewnego dnia stara czarownica przywołuje obie syreny i każe im odnaleźć jeszcze cztery towarzyszki – tylko w grupie będą w stanie przeciwstawić się narastającemu złu i pokonać morskiego potwora. Każda z syren posiada niezwykły dar – czy potrafią nad nim zapanować i wspólnie uratować podwodny świat?

LEKSYKON FILMU ŚWIATOWEGO

Leksykon filmu światowego to książka dla wszystkich miłośników kina. Zaprezentowano tu sylwetki kilkunastu wspaniałych reżyserów, gdyż nie sposób byłoby opisać w jednej publikacji wszystkich tych, których twórczość zasługuje na uznanie. Tworzą zupełnie inne filmy, mają różnych widzów, ale łączy ich jedno – niezwykły talent. W tej niezwykłej książce z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Interesujące teksty dopełniają kolorowe zdjęcia i ciekawa szata graficzna.

ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA DINOZAURY

Od dawien dawna człowiek interesował się swoim otoczeniem, tym co dała mu przyroda. Świat natury, jak i świat stworzony przez człowieka, jest tak ogromny i zróżnicowany, że ich poznawanie zajęłoby nieskończenie wiele czasu. Zaprezentowana kolekcja porusza szeroki zakres tematów, których poznawanie czyni czytelnika wielkim odkrywcą. Każdy album zawiera zbadane informacje, a wyjątkowe ilustracje wzbudzą na pewno jeszcze większe zainteresowanie.

POLSKA GOLA! HISTORIA POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ

Polska gola! Historia polskiej piłki nożnej to książka dla pasjonatów tego porywającego sportu. Podczas meczy całe rzesze Polaków śledzą z zainteresowaniem zawodników przemieszczających się po zielonej murawie, by umieścić piłkę w bramce drużyny przeciwnej. Dziś piłka nożna to zabawka prawie każdego małego chłopca, a także niektórych dziewczynek, trudno więc uwierzyć w to, że dawniej była ona towarem trudnodostępnym. Kto i kiedy sprowadził do Polski pierwszą futbolówkę oraz przywiózł i przetłumaczył zasady gry? W jaki sposób na przestrzeni lat ewoluowała Polska piłka nożna? Kiedy powstały pierwsze kluby piłkarskie? Na te wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w tej niezwykłej książce.

Kwiecień 2017

AFRYKA KAZIKA - WIERZBICKI ŁUKASZ

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

PIĄTKA Z ZAKĄTKA - DRZEWIECKA KRYSTYNA

Niezwykle zabawna książka o świecie widzianym oczami dziesięciolatka - o śmiesznych wydarzeniach w domu i w szkole, podwórkowych przygodach, pomysłowych zabawach, małych i większych problemach, o rodzicach, nauczycielach i kolegach z klasy. Akcja jest osadzona w realiach lat dziewięćdziesiątych, a dowcipne komentarze i celne obserwacje są znakomitym dopełnieniem pełnych humoru opowiastek.

SŁUP SOLI - ZUBRZYCKA ELŻBIETA

Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Ta książka pokazuje, jak milczenie i bierna postawa obserwatorów wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca ich do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się przeciwstawić? Niewiele. A grupa? O wiele więcej, najpierw jednak musi powstać. W tym opowiadaniu chłopiec, który boi się i nie cierpi dręczenia, pod wpływem swojego brata, zaczyna działać...

KUBA I BUBA CZYLI AWANTURA DO KWADRATU - KASDEPKE GRZEGORZ

Kuba i Buba są bliźniakami. Jak łatwo się zorientować, jedno z nich jest dziewczynką, a drugie chłopcem. Rzecz w tym, że nie zawsze wiadomo, które jest które, bo Kuba zachowuje się czasami jak dziewczynka, a Buba wręcz przeciwnie.
Oboje zgodnie występują w zbiorze opowiadań "Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu".
Każde opowiadanie o niesfornych (bywa, że nieznośnych) bliźniakach jest uzupełnione zadaniem do wykonania: zabawnym quizem do rozwiązania, grą planszową, przepisem na pyszności, przepisem na udaną gimnastykę, instrukcją do wykonania żaglówki-cud itd.

ZIELONY I NIKT - STRZAŁKOWSKA MAŁGORZATA

Obsypana nagrodami, pierwsza część baśniowego tryptyku o Zielonym i Nikcie – przeznaczonego dla dzieci w każdym wieku i – podobnie jak „Mały książę” – wartościowego także dla dorosłych. Pięknie ilustrowana bajka, która pomaga oswoić lęk przed nieznanym. Proza Małgorzaty Strzałkowskiej i towarzyszące jej nastrojowe, pobudzające wyobraźnię ilustracje Piotra Fąfrowicza przenoszą nas daleko, daleko stąd, za siódmą górę i dziesiątą rzekę, gdzie nikomu nieznany Nikt od wielu lat mieszka na odludziu w starej wyschniętej studni. Studnia jest całym jego światem. Ograniczonym, lecz na swój sposób bezpiecznym. Zielony to wielbiciel wszystkiego, co zielone – trawy, koniczyny, sałaty, szczypiorku, szpinaku… Pewnego dnia trafia na polanę ze studnią w poszukiwaniu rzadkiego gatunku mchu. Sympatyczny, pełen entuzjazmu rudzielec przynosi ze sobą zapach lasu, ciepło słońca, zapowiedź nowego… Jego ciekawość, dobre słowo i pomocna dłoń całkowicie odmienią życie Nikta.

KRÓLEWNA – JĘDRZEJEWSKA-WRÓBEL ROKSANA

Pewnego dnia Kasia, Zuzia, Szymon, Marta i Wojtek, zwykłe dzieciaki ze zwykłego podwórka, spotykają pod trzepakiem najprawdziwszą królewnę w złotej koronie. To zupełnie nieoczekiwane spotkanie spowoduje, że zaskoczone dzieci będą musiały poważnie zastanowić się nad kilkoma sprawami. Na przykład – czy będąc królewną, można być nieszczęśliwą? Czy to możliwe, żeby mieszkając w pałacu, czuć się biednym? Czy mając pokój pełen zabawek i gwardię dam do towarzystwa, można być samotnym? A przede wszystkim – czy to, co w życiu najważniejsze, można sobie kupić? I co w takim razie jest prawdziwym skarbem?

DZIENNIK CWANIACZKA STARA BIEDA - KINNEY JEFF

Czy może być coś gorszego od wyprawy samochodowej z prosiakiem? Jasne. Całkiem sporo rzeczy. Dziadek, który okupuje komputer wnuczka, romansując na portalach randkowych dla staruszków. Mama, która potajemnie przyczepia synowi do sznurowadła lokalizator dla zwierząt. Tata, który wie, kiedy jego dzieci trzymają nogi na stole, bo gdzieś w domu zamontował kamerkę internetową, niewykluczone, że w pluszowej kaczce. I w ogóle wszyscy dorośli, którzy twierdzą, że w ich młodości świat wyglądał lepiej. Bez sensu!
Co na to Greg Heffley? Nie jest zachwycony. Zwłaszcza, że szkoła chce mu zafundować straszliwy powrót do przeszłości...

 

Nowości czytelnicze dla nauczycieli

 

Listopad 2014

 

WYDAWNICTWA ORE

 1. Uczeń zdolny – analiza dostępnych narzędzi diagnostycznych.
 2. Rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Poradnik dla nauczyciela.
 3. Jak pracować ze zdolnymi? Poradnik dla nauczycieli i rodziców.
 4. Zdolni w szkole, czyli o zagrożeniach i możliwościach rozwojowych uczniów zdolnych. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców.
 5. Rozwijanie zdolności językowych na lekcji języka obcego.
 6. Jak pracować z uczniem zdolnym? Poradnik nauczyciela matematyki.
 7. Jak pracować z uczniem zdolnym? Poradnik dla nauczycieli historii
 8. Praca z uczniem zdolnym na zajęciach lekcyjnych z wiedzy o społeczeństwie. Poradnik dla nauczycieli.
 9. Praca z uczniem zdolnym na lekcjach języka polskiego i zajęciach pozalekcyjnych.
 10. Wychowanie fizyczne- praca z uczniem zdolnym.
 11. Praca z uczniem zdolnym na zajęciach z przedmiotów artystycznych. Poradnik dla nauczycieli.
 12. Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalne.
 13. Programy nauczania w rzeczywistości szkolnej. Tworzenie – wybór – ewaluacja.
 14. Metoda projektów w gimnazjum. Poradnik dla nauczycieli i dyrektorów gimnazjów.
 15. Razem z dzieckiem.
 16. Przed progiem, jakie umiejętności są potrzebne do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie i jak je rozwijać?
 17. Na progu. Ile w dziecku ucznia a w nauczycielu mistrza? O co chodzi w pierwszej klasie?
 18. Za progiem. Jak rozwija się dziecko i co z tego wynika dla nauczyciela klasy IV.
 19. Wspólne drugie śniadanie w szkole. Poradnik dla dyrektorów i pracowników szkół oraz rodziców uczniów.
 20. Organizacja i realizacja edukacji zdrowotnej w szkole. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli gimnazjum.
 21. Organizacja i realizacja edukacji zdrowotnej w szkole. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli szkół podstawowych.
 22. Jak pomagać uczniom rozwijać uzdolnienia informatyczne?, H. Stachera, A. Kijo, J. Wilińska.
 23. Jak odkrywać i rozwijać uzdolnienia przyrodnicze uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. / Urszula Grygier i inni.

 

WYDAWNICTWA – KAPITAŁ LUDZKI

 1. INTERdyscyplinarny program nauczania BLOKowego przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Gimnazjum.
 2. Scenariusze interdyscyplinarnych zajęć blokowych. Rozwiązywanie problemów badawczych. Gimnazjum.
 3. Scenariusze interdyscyplinarnych zajęć blokowych. Projektowanie i budowa prototypów. Gimnazjum.
 4. Scenariusze interdyscyplinarnych zajęć blokowych. Realizacja eksperymentów wg instrukcji. Gimnazjum

 

Wrzesień 2014

WYDAWNICTWA ORE

 1. Uczeń zdolny – analiza dostępnych narzędzi diagnostycznych.
 2. Rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Poradnik dla nauczyciela.
 3. Jak pracować ze zdolnymi? Poradnik dla nauczycieli i rodziców.
 4. Zdolni w szkole, czyli o zagrożeniach i możliwościach rozwojowych uczniów zdolnych. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców.
 5. Rozwijanie zdolności językowych na lekcji języka obcego.
 6. Jak pracować z uczniem zdolnym? Poradnik nauczyciela matematyki.
 7. Jak pracować z uczniem zdolnym? Poradnik dla nauczycieli historii
 8. Praca z uczniem zdolnym na zajęciach lekcyjnych z wiedzy o społeczeństwie. Poradnik dla nauczycieli.
 9. Praca z uczniem zdolnym na lekcjach języka polskiego i zajęciach pozalekcyjnych.
 10. Wychowanie fizyczne- praca z uczniem zdolnym.
 11. Praca z uczniem zdolnym na zajęciach z przedmiotów artystycznych. Poradnik dla nauczycieli.
 12. Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej?
 13. Programy nauczania w rzeczywistości szkolnej. Tworzenie – wybór – ewaluacja.
 14. Metoda projektów w gimnazjum. Poradnik dla nauczycieli i dyrektorów gimnazjów.
 15. Razem z dzieckiem.
 16. Przed progiem, jakie umiejętności są potrzebne do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie i jak je rozwijać?
 17. Na progu. Ile w dziecku ucznia a w nauczycielu mistrza? O co chodzi w pierwszej klasie?
 18. Za progiem. Jak rozwija się dziecko i co z tego wynika dla nauczyciela klasy IV.
 19. Wspólne drugie śniadanie w szkole. Poradnik dla dyrektorów i pracowników szkół oraz rodziców uczniów.
 20. Organizacja i realizacja edukacji zdrowotnej w szkole. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli gimnazjum.
 21. Organizacja i realizacja edukacji zdrowotnej w szkole. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli szkół podstawowych.

 

WYDAWNICTWA – KAPITAŁ LUDZKI

 1. INTERdyscyplinarny program nauczania BLOKowego przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Gimnazjum.
 2. Scenariusze interdyscyplinarnych zajęć blokowych. Rozwiązywanie problemów badawczych. Gimnazjum.
 3. Scenariusze interdyscyplinarnych zajęć blokowych. Projektowanie i budowa prototypów. Gimnazjum.
 4. Scenariusze interdyscyplinarnych zajęć blokowych. Realizacja eksperymentów wg instrukcji. Gimnazjum.

2018/2019

 

caly rok 2018 2019

maj2019  IV2019  marzec2019  luty2019  grudzien2018  IX 2018 X 2018  listopad2018

Prezentacja: Motywowanie do czytania

Działania promujące czytelnictwo w szkole

DZIAŁANIA PROMUJĄCE CZYTELNICTWO W SZKOLE

Od 12 lat nasza szkoła bierze udział w konkursie promującym czytelnictwo WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW. Do 2013 roku konkurs miał charakter międzyszkolny, a od 2 lat jest to konkurs OGÓLNOPOLSKI. Przeprowadza się go w dwóch kategoriach wiekowych:

 • dla uczniów klas 1 – 3,
 • dla uczniów klas 4 – 6.

Głównym celem konkursu „Wielka Liga Czytelników” jest popularyzacja czytania wśród  rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury. 

W naszej szkole od 5 lat przeprowadzany jest Miejski Konkurs Edukacyjny „MAGICZNE WIERSZE” kierowany do uczniów uczęszczających do świetlic katowickich szkół. W konkursie zachęcamy grupy świetlicowe do czytania utworów literackich wybranych polskich poetów - Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek i Ludwika Jerzego Kerna. Konkurs jest dwuetapowy - pierwszy etap polega na wykonaniu pracy plastycznej do wybranego utworu. Drugi etap to różnego rodzaju zadania dotyczące znajomości biografii autora i znajomości wierszy/opowiadań. 

Nasza szkoła już dwunasty rok bierze udział w kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Wychowawcy świetlicy i nauczyciel bibliotekarz czytają wybrane książki w klasach młodszych szkoły podstawowej. Organizowane są klasowe konkursy wiedzy na temat przeczytanych utworów oraz konkursy plastyczne. Głośne czytanie odbywa się każdego dnia w świetlicy. Raz w tygodniu są organizowane dla uczniów klas pierwszych uczęszczających do świetlicy "Popołudnia z książką". W ramach kampanii wychowawca świetlicy prowadzi cykl edukacyjny dla rodziców, w ramach którego przekazuje informacje na temat książek polecanych przez Fundację ABCXXI do głośnego czytania dzieciom w domu.

Od 2014 roku  nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice włączyli się do ogólnopolskiej akcji ZACZYTANI, w ramach której zbierane są książki do bibliotek tworzonych przy oddziałach dziecięcych w szpitalach. 

W 2015 roku odbył się „DZIEŃ KSIĄŻKI”. Dla uczniów z klas 1-3 skierowany był konkurs plastyczny „Na najładniejszą zakładkę  do książki”, który miał na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci, kształtowanie poczucia estetyki, doskonalenie sprawności manualnych, rozbudzenie świadomości poszanowania książek. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką zakładki do książki.

Dla uczniów z klas 4-6 i I-III gimnazjum odbył się konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Jego celem było pokazanie, jak i gdzie (w domu, w miejscach publicznych takich jak np. ulica, park, sklep, autobus itp.) czytamy. Fotografie przedstawiały ucznia lub ucznia w gronie najbliższych (rodzina, przyjaciele) podczas czytania. Format zdjęcia był dowolny.

Miała miejsce również akcja dla wszystkich uczniów naszej szkoły: „Wymiana książek”. Wymiana Książkowa wpisuje się w aktualny trend bookcrossingu. Wymieniamy książki i dajemy możliwość czytania innych bez ponoszenia kosztów. Trzeba było przynieść swoje i wybrać inne. Tym sposobem książki żyją, przechodzą z rąk do rąk i zabierają nowe osoby w literacką wycieczkę.

Obyły się jeszcze konkursy literackie: „Z jakiej książki znam tego bohatera?” dla uczniów z klas 4-6  oraz „Skąd znam ten cytat?” dla uczniów z klas I-III gimnazjum.

Ponadto w ramach obchodów Dnia Książki uczniowie z klasy 4 czytali fragmenty tekstów w klasach 1-3 szkoły podstawowej.  Na gazetce przed biblioteką umieszczone zostały cytaty o książkach.

Działania promujące czytelnictwo w szkole przez nauczycieli polonistów:

 • przeprowadzanie testów ze znajomości lektur na lekcjach języka polskiego
 • przeprowadzanie lekcji, podczas których uczniowie dokonują recenzji wybranych przez siebie książek (teksty wybrane przez uczniów spoza kanonu lektur)
 • zachęcanie do udziału w WLC z oraz konkursach o charakterze polonistycznym i literackim : trzyetapowy konkurs "Tworzę...": I etap - baśń/baśń uwspółcześnioną (SP, GI), II -wiersz o jesieni (SP), III - wiersz o tematyce egzystencjalnej (GI), a także konkurs recytatorski "Wiersze o przyrodzie" (X), konkurs recytatorski "Łamańce językowe" (XI)
 • polecanie strony lubimyczytać.pl , gdzie można znaleźć recenzje różnych książek
 • polecanie konkretnych tytułów książek
 • zachęcanie do czytania książek dostępnych w Internecie
 • omawianie dodatkowych lektur polecanych przez uczniów (kl IIa)

Ponadto nauczyciele prowadzą w ramach zajęć dodatkowych lub Dzieci Tysiąclecia Integracja:

 • Lepiej czytam - ćwiczenia doskonalące umiejętność głośnego i płynnego czytania oraz czytania ze zrozumieniem
 • Czytamy swoje ulubione książki – zajęcia rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów szkoły podstawowej
 • Moje lektury – zajęcia wspomagające dla uczniów z problemami edukacyjnymi
 • Moje lektury - zajęcia dla uczniów 4-6 SP
 • "Spotkania z książką"

Książki zakupione w ramach projektu

Zachęcamy do czytania książek, które zostały zakupione w ramach projektu "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ":

 

DZIEŃ CZEKOLADY - Anna Onichimowska

Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości. Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób.

 

 

ASIUNIA - Joanna Papuzińska

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dlatak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

 

 

 MALUTKA CZAROWNICA - Otfrier Preussler

"Była sobie Malutka Czarownica, która miała tylko sto dwadzieścia siedem lat, a to, jak na czarownicę, jest naprawdę bardzo mało..." Za mało, by być zaproszoną na tańce dorosłych czarownic. Jednak Malutka Czarownica nie zamierzała czekać na zaproszenie. I od tego zaczęły się jej kłopoty...

 

DETEKTYW POZYTYWKA - Grzegorz Kasdepke

Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek „kryminalnych”, które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wątki „kryminalne” dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Na końcu książki zamieszczone są rozwiązania zagadek.

 

 PAMIĄTKI DETEKTYWA POZYTYWKI - Grzegorz Kasdepke

Sympatyczny detektyw Pozytywka, robiąc porządki w siedzibie swojej agencji detektywistycznej "Różowe okulary", odnalazł różne zapomniane przedmioty – pamiątki dawno już rozwiązanych zagadek. W tej właśnie, trzeciej z cyklu książce mali czytelnicy mogą prześledzić, jak sprytny detektyw rozwikłał kolejne trudne sprawy.

 

WAKACJE DETEKTYWA POZYTYWKI - Grzegorz Kasdepke

Hurra! Wakacje! W kamienicy ruch jak nigdy. Dominik jedzie na obóz, Zuzia na kolonie, Asia do babci. Wszyscy obładowani bagażami spieszą się na upragniony wypoczynek. Tylko detektyw Pozytywka nie… No bo jak tu zamknąć agencję detektywistyczną „Różowe Okulary” na całe dwa miesiące? Zresztą czy naszemu sympatycznemu bohaterowi rzeczywiście udałoby się odpocząć?

Detektyw Pozytywka jest osobą wyjątkową, dlatego i jego wakacje należą do nietypowych i, prawdę mówiąc, zapowiadają się wyjątkowo pracowicie. Zadba o to sławny podróżnik Waskodegamski, niezwykle skuteczny wróżbita, a nawet ksiądz chodzący po kolędzie…

 

NOWE KŁOPOTY DETEKTYWA POZYTYWKI - Grzegorz Kasdepke

Druga część przygód sympatycznego właściciela i jedynego pracownika agencji detektywistycznej „Różowe Okulary”, lubianego przez wszystkie dzieci i większość dorosłych, poza przestępcami i wrednym Martwiakiem - szefem konkurencyjnej agencji „Czarnowidz”.
Czytelnicy znowu mają szansę kroczyć śladem Pozytywki i razem z nim rozwiązywać nawet najtrudniejsze zagadki, ucząc się przy tym logicznego myślenia i wyciągania właściwych wniosków.
Tym razem wspólnie odkryjemy, co ortografia ma wspólnego z dowodami w śledztwie, czy w Turcji pije się kawę po turecku, albo jak należy podlewać kaktusy.
Dzięki tej książce wszystkie dzieci (i dorośli też!) mogą chociaż na chwilę zostać detektywami.

 

PAN KULECZKA SKRZYDŁA- Wojciech Widłak

Bohaterów drugiego tomiku Pana Kuleczki nie trzeba już nikomu przedstawiać. Opowiadania od początku podbiły serca najmłodszych czytelników i ich rodziców. Życie Pana Kuleczki i mieszkających z nim zwierzątek kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk nie obfituje w nadzwyczajne wydarzenia. Przeciwnie, wszystko, co dzieje się w ich domu, jest bardzo zwykłe i bardzo normalne. Chyba, żeby uznać miłość, zaufanie i wsparcie, jakim bohaterowie tego i poprzedniego zbiorku Wojciecha Widłaka darzą się nawzajem, za coś nadzwyczajnego i niecodziennego...

 

PAN KULECZKA DOM - Wojciech Widłak

To już piąty Pan Kuleczka! Nie zestarzał się ani trochę. Jak zawsze jest pomocny, uśmiechnięty i cierpliwy. W jego towarzystwie najzwyklejsze rzeczy stają się przygodą - oczywiście dlatego, że jak zwykle są przy nim kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk.

 

 

PAN KULECZKA RADOŚĆ - Wojciech Widłak

Szósta już książka z serii o Panu Kuleczce, kaczce Katastrofie, psie Pypciu i musze Bzyk-Bzyk!              Z Panem Kuleczką jak zawsze wszystko staje się możliwe – zwykła pusta kartka stwarza naprawdę dużo możliwości, a banalny spacer do parku zamienia się w fascynującą wyprawę. Można też puszczać kaczki albo bawić się w piratów – nasi bohaterowie nigdy się nie nudzą, bo ich życie tylko z pozoru jest zwyczajne.


 

DZIENNIK CWANIACZKA - Jeff Kinney

Bycie nastolatkiem to prawdziwy kanał. Doskonale wie o tym Greg Heffley, rzucony przez los do gimnazjum, gdzie chuderlawe słabeusze dzielą korytarze z dzieciakami, które są wyższe, wredniejsze i już się golą. Zmagania ze szkolną rzeczywistością opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniku, w którym pojawiają się i takie wpisy: Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie.

Na szczęście Greg całkiem nieźle sobie radzi, nie tylko w szkole...

 

DZIENNIK CWANIACZKA RODRICK RZĄDZI- Jeff Kinney

Pod żadnym pozorem nie pytajcie Grega Heffleya, jak spędził wakacje, bo on zdecydowanie nie chce o tym rozmawiać. Wkraczając w nowy rok szkolny, chce się odciąć od ostatnich miesięcy… a szczególnie od jednego wydarzenia. Na swoje nieszczęście Greg ma brata Rodricka, który zna jego wstydliwie skrywaną tajemnicę. A tajemnice czasami się wydają… zwłaszcza kiedy w całą sprawę jest zamieszany dziennik.

 

DZIENNIK CWANIACZKA SZCZYT WSZYSTKIEGO- Jeff Kinney

Postawmy sprawę jasno. Greg był, jest i będzie mięczakiem. Ktoś musi to wyjaśnić jego ojcu. Widzicie, Frank Heffley wciąż sobie wyobraża, że zrobi z syna prawdziwego mężczyznę. Sprawa robi się naprawdę poważna, kiedy wpada na pomysł wysłania go do szkoły wojskowej…  To już naprawdę szczyt wszystkiego!

 

 

DZIENNIK CWANIACZKA UBAW PO PACHY - Jeff Kinney

Są wakacje i wszystkie dzieciaki szaleją na dworze. No, prawie wszystkie. Greg Heffley, jak wiecie, brzydzi się wysiłkiem, a słowo „sport” budzi jego przerażenie. Greg zupełnie inaczej wyobraża sobie najbliższe miesiące. Zamierza spędzić je w domu w towarzystwie gier komputerowych. Niestety, mama obmyśliła ekstremalny plan na lato. Wyobraża sobie, że wszyscy Heffleyowie będą spędzać czas na świeżym powietrzu i zacieśniać więzi rodzinne...

 

 

DZIENNIK CWANIACZKA PRZYKRA PRAWDA - Jeff Kinney

Gregowi Heffleyowi zawsze okropnie się spieszyło do tego całego dojrzewania. Dobra, ale czy dojrzałość naprawdę ma jakiś sens? Raz, że dziewczyny robią się nie do zniesienia, a dwa, że Rowley, najlepszy kumpel Grega, jak zwykle kompletnie nie jest w temacie. Co gorsza, on chyba nigdy nie zrozumie, o co chodzi w byciu nastolatkiem. No i taka jest właśnie przykra prawda.

 

DZIENNIK CWANIACZKA BIAŁA GORĄCZKA - Jeff Kinney

Greg Heffley ma przechlapane. Zdewastował szkolne mienie i już czuje oddech policji na karku. Teraz tylko jedno może uratować mu skórę. Śnieg.
Tak się szczęśliwie składa, że nadchodzi śnieżyca stulecia i dom Heffleyów zostaje odcięty od świata. Co za ulga! Ale czy na pewno? Greg, zmuszony do opieki nad upiornym młodszym braciszkiem, dostaje białej gorączki…

 

DZIENNIK CWANIACZKA TRZECI DO PARY - Jeff Kinney

Miłość niejedno ma imię. Ale powiedzmy sobie szczerze: żadne z nich nie brzmi „Greg Heffley”.
Luty to najbardziej beznadziejny miesiąc w roku. Wiecie czemu? Z powodu święta zakochanych i szkolnych potańcówek. Greg staje na głowie, żeby nie podpierać ścian na balu walentynkowym, jednak żadna dziewczyna nie chce się z nim umówić. Wszystko wskazuje na to, że będzie się czuł jak piąte koło u wozu. A w każdym razie jak trzeci do pary…

"To książka dla twoich dzieci, jeżeli lubią czytać... a zwłaszcza jeżeli nie lubią."
Whoopi Goldberg

 

DZIENNIK CWANIACZKA ZEZOWATE SZCZĘŚCIE - Jeff Kinney

Masakra – tak Greg ocenia swoje życie towarzyskie. Najlepszy przyjaciel zdradziecko zostawił go dla dziewczyny, a w dodatku dla bardzo konkretnej dziewczyny – tej podłej Abigail. Czy można coś poradzić na notorycznego pecha? Wróżby z chińskich ciasteczek są megadołujące, horoskopy idiotyczne, a gadżety na szczęście – nieskuteczne. Wtedy jednak na horyzoncie (czyli pod łóżkiem starszego brata) pojawia się magiczna kula numer 8…

 

DZIENNIK CWANIACZKA DROGA PRZEZ MĘKĘ - Jeff Kinney

Wyprawa samochodowa z najbliższą rodziną może być świetną zabawą… chyba że chodzi o rodzinę Heffleyów. Lepiej już teraz przygotujcie się na mrożącą krew w żyłach toaletę na stacji benzynowej, zwariowane mewy, ryzykowne manewry drogowe i niesforną świnię. A to dopiero początek. Jedno jest pewne – Heffleyowie przeżyją doprawdy niezapomnianą przygodę (choć Greg oddałby wiele, żeby nic z niej nie zapamiętać).

"Jedna z najlepszych serii dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały".
"Washington Post"

 

HANIA HUMOREK MAŁY DETEKTYW -  Megan McDonald 

Hania Humorek rozwiązuje zagadki kryminalne! Znika pies policyjny Czoko. Czyżby został uprowadzony przez okropnych porywaczy psów? Trzeba rozwikłać tę zagadkę. Agentka Hania wkracza do akcji!

 

 

 

HANIA HUMOREK W OSIEM I PÓŁ DNIA DOOKOŁA ŚWIATA -  Megan McDonald

Hania Humorek jest jedyna w swoim rodzaju i dobrze o tym wie. Aż pewnego dnia w jej życiu pojawia się Mania Pisania.  Dziewczynki są podobne jak dwie krople wody. Czy Mania Pisania stanie się najlepszą przyjaciółką, czy najgorszym wrogiem Hani Humorek? Seria Hania Humorek to: - superbohaterka (każde dziecko natychmiast ją polubi) - wciągająca akcja (będzie słuchać z zapartym tchem) - duże litery (nawet oporni zaczną czytać sami).

 

 

HANIA HUMOREK I WAKACJE Z DRESZCZYKIEM -  Megan McDonald

Przygotujcie się na najbardziej humorkowe wakacje na świecie! Nie dość, że rodzice muszą wyjechać i zostawiają Hanię oraz Smrodka pod opieką Strasznej Cioci (yyy… czyli cioci Oli), to jeszcze przyjaciele Hani też wybierają się na wakacje! Zapowiada się potwornie nudne lato, ale pewnego dnia Hania wymyśla genialny plan...

 

HANIA HUMOREK ZOSTAJE GWIAZDĄ -  Megan McDonald

Hania Humorek zazdrości Julce Wróbel zdjęcia na pierwszej stronie gazety. Próbuje więc na różne sposoby także zdobyć sławę. Ale wszystkie jej wysiłki kończą się tym, że staje się jeszcze bardziej „niesławna”. Najnowsze przygody Hani Humorek na pewno wprawią cię w bardzo Haniowy humorek!

 

 

HANIA HUMOREK IDZIE NA STUDIA -  Megan McDonald

Hania musi poprawić się z matematyki.
Dlatego rodzice organizują jej prywatne lekcje. Korepetycje?!!
Chyba nie myślą, że nieustraszona Hania będzie ślęczeć nad tabliczką mnożenia?!! Kiedy jednak korepetytorką okazuje się wyluzowana, modnie ubrana studentka – niechęć Hani do matematyki bezpowrotnie znika.
Pożegnajcie Hanię Humorek. Powitajcie Hanię Studentkę.

 

HANIA HUMOREK I SMRODEK WIELKA, STRASZNA CIEMNOŚĆ -  Megan McDonal

Przygotujcie parasole i nadziejcie pianki na szpadki! Nadciąga wielka burza! Czy huragan Elmer pozostanie w pamięci rodziny Humorków jako złe wspomnienie, zabawne wspomnienie, czy jako DNH (Długa, Nudna Historia)? Nowe przygody Hani Humorek. Tym razem w towarzystwie jej nieprzewidywalnego brata – Smrodka!

 

 

 

HANIA HUMOREK I SMRODEK POSZUKIWACZE SKARBÓW -  Megan McDonal

Kiedy rodzina Humorków zarzuca kotwicę na wyspie „Oki-Doki”, wita ich tajemniczy kapitan Straszak, jednooki pirat z krzaczastą brodą i mapą skarbów. Zanim zdążysz wypowiedzieć „skrzynia umarlaka”, Smrodek i Hania wyruszą na poszukiwanie złota. Ale nie tylko oni chcą zdobyć skarb. Czy Szalona Ziuta i Smrodek Zgniłek pokonają swoich rywali? Najpierw muszą znaleźć ukryte wskazówki, złamać zaszyfrowane kody i rozwiązać skomplikowane zagadki – a czas ucieka!

 

HANIA HUMOREK OGŁASZA NIEPODLEGŁOŚĆ -  Megan McDonald

Hania Humorek poznała historię rewolucji amerykańskiej i nabrała ochoty na WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ. Nie chce już słuchać poleceń rodziców i zamierza się uwolnić od uprzykrzonego towarzystwa swojego młodszego braciszka. Ale niepodległościowe plany Hani wpakują ją w niezłe tarapaty. Z całą pewnością Caluteńką.Czy Hania wreszcie zdoła udowodnić, że jest gotowa na nieco więcej niezależności?Nieważne, która strona wygra – czytelnicy na pewno będą kibicować Hani, poznając jej najnowsze przygody!

 

 

DOKTOR HANIA HUMOREK  -  Megan McDonald

Hania wpadła w poniedziałkowy zły humorek, ale minął on natychmiast, kiedy tylko okazało się, że jej klasa ma się zająć projektem na temat ludzkiego ciała.Dzieci będą poznawać budowę szkieletu, czaszki i odwiedzą szpital, gdzie zobaczą prawdziwych lekarzy. Hania razem z przyjaciółmi zamierza przeprowadzić eksperyment, przez który tylko sklonuje swoje problemy!Najnowsza książka tej popularnej serii na pewno rozśmieszy cię do łez i wprawi w naprawdę dobry humorek!

 

HANIA HUMOREK RATUJE ŚWIAT  -  Megan McDonald

Co by się stało ze światem, gdyby nie Hania Humorek?
Na lekcji o środowisku Hania z przerażeniem dowiaduje się o niszczeniu lasów równikowych i o zagrożonych gatunkach zwierząt, które żyją również na jej podwórku – nie wspominając już o okropnych zwyczajach własnej rodziny, która nie zbiera surowców wtórnych.

Hania Humorek nie zasypia gruszek w popiele, tylko bierze się do dzieła! Najnowsze przygody Hani Humorek z pewnością wprawią was w doskonały humorek!

 

HANIA HUMOREK PRZEPOWIADA PRZYSZŁOŚĆ -  Megan McDonald

Hania Humorek ma humorki na każdą okazję, a teraz udowodni to jej czarodziejski pierścień!
Pierścień Hani ma niezwykłą moc, dzięki której Hania może przepowiadać przyszłość, a jej przepowiednie są tak zadziwiające, że wszyscy zaczynają wierzyć, iż Hania jest prawdziwą wróżką. Według słów Madame H. (H jak Humorek) odnajdzie się maskotka Klubu Siusiającej Ropuchy.
Hania dostanie upragnioną naklejkę z trójkolorową flagą za dyktando napisane na szóstkę z plusem, a jej nauczyciel sprawi sobie nowe okulary, bo się zakocha. Najnowsze przygody Hani Humorek z pewnością wprawią was w doskonały humorek.

 

HANIA HUMOREK TYDZIEŃ NA OPAK -  Megan McDonald

Czy humorek Hani Humorek może być jeszcze gorszy? Oczywiście, że tak. Chyba że to dzień na opak! Czas, by Hania zmieniła gniewną minkę na uśmiechniętą buzię, zrobiła słodki kompot z kwaśnych jabłek i była miła dla swojego młodszego braciszka. Kiedy jednak udaje jej się zachować doskonały humorek przez dłużej niż jeden dzień – przyjaciele zaczynają się martwić. Czy ta uczesana i roześmiana Hania jest rzeczywiście prawdziwą Hanią, czy może… oszustką?

 

HANIA HUMOREK WIELKA KSIĘGA PSOT -  Megan McDonald

Najzabawniejsza Hania na świecie wraca! Tym razem wraz ze Smrodkiem będzie musiała spędzić wakacje u… Strasznej Cioci. A co gorsza – zgubi szczęśliwą monetę, którą dostała od babci. Wszystko odwróci się do góry nogami. Czy dziewczynce uda się przywrócić porządek? W Wielkiej księdze psot znajdziesz tomy: Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem oraz Hania humorek i wielki pech.

 

MAGICZNE DRZEWO CZERWONE KRZESŁO - Andrzej Maleszka

Na podstawie "Magicznego Drzewa" Andrzej Maleszka wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony "Emmy Award" i dziesiątkami innych nagród.

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia...

Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...

MAGICZNE DRZEWO TAJEMNICA MOSTU - Andrzej Maleszka

Kuki, Wiki i Melania muszą odnaleźć most zapomnienia. Czeka na nich gigantyczny pająk, podziemna rzeka i groźna Greta o trojgu oczach. A oni muszą ocalić Filipa, któremu magia kazała zakochać się w niewłaściwej dziewczynie... Na szczęście po ich stronie stoi najlepszy robot świata, pies geniusz i cudowna kotka Latte!

 

 

MAGICZNE DRZEWO OLBRZYM  - Andrzej Maleszka

Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą, by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędrują z nim mądra Gabi, gracz komputerowy Blubek i gadający pies. Walczą ze zwierzomaszynami, stalowym ptakiem i pożeraczem światła. W dalekiej Azji szukają tajemniczego domu pilnowanego przez złotego tygrysa. Powieść w tempie gry komputerowej, pełna przygód i humoru. Nie można się od niej oderwać!

 

 

MAGICZNE DRZEWO  POJEDYNEK- Andrzej Maleszka

Kuki wyjeżdża na obóz szachowy. Wyczarowuje tam sobowtóra, który ma go zastąpić na nudnych zajęciach, a potem zniknąć. Jednak klon okazuje się złą istotą i nie tak łatwo się go pozbyć.

Kuki, Gabi i Blubek muszą stoczyć z nim bardzo niebezpieczny pojedynek. Przed nimi walki olbrzymich robotów, żywe labirynty, pływająca wyspa i drapieżne ryby... Przyjaźń i zdrada, groza i humor, niesamowite tempo i wierny pies Budyń, który gada ludzkim głosem.

 

MAGICZNE DRZEWO GRA - Andrzej Maleszka

Klon Kukiego włamał się do Galerii Globo, by odszukać tajemniczą kostkę do gry. O kradzież oskarżają prawdziwego Kukiego, któremu udaje się odnaleźć ten potężny artefakt. Kostka ma moc, która wciąga jej posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki wraz z przyjaciółmi Gabim i Blubkiem wchodzą do gry i wyruszają w niebezpieczną podróż, by odnaleźć klona...

 

 

MAGICZNE DRZEWO CIEŃ SMOKA - Andrzej Maleszka

Nieostrożny czar wywołuje z głębin morskiego smoka wraz z armią groźnych stworów. By je pokonać, Kuki musi zdobyć figurkę z Magicznego Drzewa. Przedmiot jest nagrodą w konkursie tańca, ale Kuki nie umie tańczyć. Figurka przeistacza się w żywą istotę obdarzoną niezwykłymi cechami. Dzięki niej Kuki, Gabi i gadający pies zwyciężą przybysza z podwodnego świata.

Smok i potężne stwory! Zamek na dnie morza i „cudowne dziecko”… Przygodowa powieść w tempie gry komputerowej, a jednocześnie mądra książka mówiąca o ważnych sprawach dzieci.

 

MAGICZNE DRZEWO  ŚWIAT OGROMNYCH- Andrzej Maleszka

Nieostrożny czar wywołuje z głębin morskiego smoka wraz z armią groźnych stworów. By je pokonać, Kuki musi zdobyć figurkę z Magicznego Drzewa. Przedmiot jest nagrodą w konkursie tańca, ale Kuki nie umie tańczyć. Figurka przeistacza się w żywą istotę obdarzoną niezwykłymi cechami. Dzięki niej Kuki, Gabi i gadający pies zwyciężą przybysza z podwodnego świata.

Smok i potężne stwory! Zamek na dnie morza i „cudowne dziecko”… Przygodowa powieść w tempie gry komputerowej, a jednocześnie mądra książka mówiąca o ważnych sprawach dzieci.

 

ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI - Marcin Szczygielski

Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia – nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu...

"Za niebieskimi drzwiami" Marcina Szczygielskiego to – podobnie jak "Omega" i "Czarny Młyn" tego samego autora – książka dla młodzieży. Można ją nazwać powieścią przygodową czy obyczajową, choć znajdziemy w niej też liczne motywy znane z literatury science fiction i horrorów. Niezwykle precyzyjnie jest w niej budowane napięcie – prosta na początku fabuła obfituje w nieoczekiwane zwroty, nic też nie zapowiada zaskakującego finału…

Równie ważne jak pochłaniająca czytelnika akcja jest jednak to, że książka tak wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków – ich samotności, marzeniach, wyborach – oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną.

To także historia poszukiwania ojca, którego Łukasz nigdy nie poznał, a za którym tęsknił przez całe swoje dwunastoletnie życie.

 

 

GWIAZD NASZYCH WINA - John Green

Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji i okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo.
Wnikliwa, odważna, humorystyczna i ostra książka to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena, zdobywcy wielu nagród literackich. Autor w błyskotliwy sposób zgłębia ekscytującą, zabawną, a równocześnie tragiczną kwestię życia i miłości.

 

 

TRZY METRY NAD NIEBEM - Federico Moccia

Szesnastoletnia Babi, dziewczyna z dobrego domu, świetna uczennica i przykładna córka, na skutek przedziwnego splotu przypadków, poznaje swoje przeciwieństwo. Step to agresywny chuligan, którego życie składa się wyłącznie z ćwiczeń na siłowni, wyścigów na motorze i bijatyk do upadłego. Mimo tak różnych charakterów i sprzeciwu matki Babi, nie potrafią o sobie zapomnieć i zakochują się w sobie bez pamięci. Pod wpływem tego żarliwego uczucia w zakochanych zachodzą zmiany. Babi zaczyna otwierać się na świat, dojrzewa. Z kolei Step coraz bardziej zastanawia się nad swoim zachowaniem i staje się łagodniejszy. W końcu powierza Babi swój najmroczniejszy sekret, który tłumaczy jego agresywne i destrukcyjne zachowania...

 

Projekty edukacyjno-czytelnicze

Od kilku lat w naszej szkole prowadzony jest program „Najtrudniejszy pierwszy krok”. W ramach programu prowadzone są zajęcia integracyjne z uczniami klas pierwszych, które mają pomóc dzieciom odnaleźć się w nowej grupie rówieśniczej i pomóc zespole klasowym stać się jedną drużyną. Podczas zajęć uczniowie mają okazję posłuchać opowiadań Grzegorza Kasdepke „Wielka księga uczuć”, wykonać pracę plastyczną. Podczas zajęć jest również czas na zabawę chustą animacyjną Klanza oraz zabawy integrujące grupę.

(Osobą odpowiedzialną za projekt była Pani Ewelina Darul)

 

 + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

 

Wzorem ubiegłych lat w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom w klasach drugich SP przeprowadzony został projekt czytelniczy „Spotkanie z braćmi Grimm”. W ramach tego projektu zaangażowani w kampanię nauczyciele czytali w klasach wybrane opowiadania z książki autorstwa Jakuba i Wilhelma Grimm „Baśnie”. Po każdym spotkaniu uczniowie rozwiązywali zadania: krzyżówkę, test „Prawda czy Fałsz” oraz odpowiadali na pytania związane z przeczytaną treścią. Najlepsi zmierzą się w wielkim turnieju „1 z 13” wzorowanym na popularnym od wielu lat teleturnieju „1 z 10”. Zwycięzca może się pochwalić tytułem „Znawcy literatury braci Grimm”.

(Osobami odpowiedzialnymi za projekt były: Joanna Błażejewska, Barbara Gawłowska, Aleksandra Kubis – Szlachta, Aleksandra Robaszkiewicz)

 

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

 

W roku szkolnym 2015/2016 od października do grudnia uczniowie gimnazjum realizowali projekt "Czy koń trojański zjadł puszkę Pandory?". Ich zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie konkursu mitologicznego dla klas 5 i 6 szkoły podstawowej. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością mitologicznych frazeologizmów, muz, bogów greckich oraz ich atrybutów, mitów o stworzeniu świata, Dedalu i Ikarze czy Prometeuszu. Chęć udziału w zmaganiach zdopingowała młodzież do sięgnięcia po "Mitologię" J. Parandowskiego, pogłębienia wiedzy związanej z konkursowym tematem, a także do przeczytania innych mitów.

(Osobą odpowiedzialną za projekt była Pani Marta Bruczyńska)

 

 + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

 

Od trzech lat w szkole realizowany jest program dla uczniów klas czwartych "Z KSIĄŻKĄ W ŚWIAT". Celem tego programu jest zachęcenie uczniów do częstego i świadomego korzystania z wypożyczalni i czytelni. Pokazanie, że czytanie może kojarzyć się z przyjemnością, a nie nudą i przykrym obowiązkiem. Cykl 10 spotkań obejmował zajęcia dotyczące funkcjonowania biblioteki szkolnej i miejskiej (uczniowie odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną nr 25 i brali udział w zorganizowanych tam zajęciach). Podczas zajęć uczniowie wraz z prowadzącymi analizowali wiersze różnych poetów i fragmenty takich książek jak "Pinokio", "Opowieści z Narni", "Dzieci z Bullerbyn" i "Mikołajek".  Uczniowie podczas zajęć przygotowywali się do propagowania czytelnictwa wśród przedszkolaków uczęszczających do okolicznych przedszkoli.

(Osobą odpowiedzialną za projekt jest Pani Agata Warwas i Aleksandra Kubis-Szlachta)

 

 + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

 

W tym roku szkolnym w klasach szóstych realizowany jest program "Plan rozwoju czytelnictwa". Jego celem jest czytanie i opracowywanie dodatkowych lektur (1 w miesiącu) oraz rozwijanie umiejętności czytelniczych oraz bogacenie języka ucznia poprzez różne ćwiczenia.

(Osobą odpowiedzialną za projekt jest Pani Zofia Błońska)

 

 + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

Wpływ czytania na rozwój dzieci

     

WLC VI2019

Od 6 lat biblioteka szkolna bierze udział w  konkursie Wielka Liga Czytelników. W tym roku po raz IV ruszy ogólnopolska edycja.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!!

Informacje o konkursie:

- Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: klasy 1-4 i 5-8.

- Konkurs przebiega w czterech etapach:

a. pierwszy – szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;

b. drugi – powiatowy: test drużynowy;

c. trzeci – półfinały wojewódzkie: test drużynowy;

d. czwarty – finał ogólnopolski: test drużynowy.

- Etap pierwszy konkursu rozpoczyna się 6 listopada 2018 r. i trwa do  31 stycznia 2019 r.

a. Celem pierwszego etapu jest wyłonienie po trzech uczestników etapu powiatowego w obu kategoriach wiekowych.

b. Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów.

- Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność.

Więcej informacji można uzyskać u nauczyciela bibliotekarza lub na stronie http://wielka-liga.pl/regulamin/

Dzwonki

YouTube sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

ŚPP

Mapa witryny