4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.
Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości
oraz zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję oraz sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu. Mogą również spowodować trudności z koncentracją, brak energii, spadek nastroju, a nawet depresję. To schorzenie dotyka nawet 50% osób cierpiących z powodu otyłości. Najważniejsze, by pamiętać, że otyłość to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Dlatego od najmłodszych lat należy zadbać o właściwe nawyki żywieniowe i dobrą sprawność fizyczną.
    Mając na uwadze, jak poważny jest to problem, proponujemy w naszej Szkole w ramach Programu Promocji Zdrowia akcję „Jogurt ma moc”, w której wykorzystane zostaną produkty nabiałowe (jogurt lub serek naturalny), na przykład z dodatkiem ulubionych owoców, rodzynków, orzechów, płatków owsianych czy startej gorzkiej czekolady itp.

W środę 8 marca 2023 r. na 4. godzinie lekcyjnej oddziały 1-3 na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, a starsze oddziały (4-5) na zajęciach z wychowawcą, nauczyciele przeprowadzą krótką pogadankę nt. zdrowego odżywiania, a następnie przygotują wraz z uczniami zdrowe II śniadanie, wykorzystując naturalne produkty nabiałowe z ulubionymi dodatkami.

Do wykonania tego zadania pomogą Wam krótkie wierszyki porozwieszane na piętrach!

Życzymy Wam smacznego i zdrowia niebywałego!

Beata Sokołowska-Brodowy
Aleksandra Kościołek